RRWC Utställning i Lund

<p>RRWC: BISS <em>C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo</em></p>

RRWC: BISS C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo

Fotograf: Susan Falk
<p>RRWC: BIM <em>EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantra The Fifth Dimension </em>och BIR <em>C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo</em></p>

RRWC: BIM EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantra The Fifth Dimension och BIR C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo

Fotograf: Anders Thomasson
<p>RRWC: Hanar VALPKL1 4-6 mån <em>Oppigården's Fimbul</em></p>

RRWC: Hanar VALPKL1 4-6 mån Oppigården's Fimbul

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Hanar VALPKL1 4-6 mån, Bästa Valp <em>Ave Caesar Drive I Am Your To Keep</em></p>

RRWC: Hanar VALPKL1 4-6 mån, Bästa Valp Ave Caesar Drive I Am Your To Keep

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar VALPKL1 4-6 mån <em>Ringerike Walking On Sunshine</em></p>

RRWC: Tikar VALPKL1 4-6 mån Ringerike Walking On Sunshine

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar VALPKL 6-9 mån, BIM Valp <em>Ridgerules Humble For The Future</em></p>

RRWC: Tikar VALPKL 6-9 mån, BIM Valp Ridgerules Humble For The Future

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Hanar UKL1, BHKL4 <em>Villagedogs O'Red October</em></p>

RRWC: Hanar UKL1, BHKL4 Villagedogs O'Red October

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Hanar BJKL1 <em>RLD N SE VCH Kadamo Fire And Ice</em></p>

RRWC: Hanar BJKL1 RLD N SE VCH Kadamo Fire And Ice

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Hanar ÖKL1, BHKL3, R-CERT <em>Diamondridge Da Vinci</em></p>

RRWC: Hanar ÖKL1, BHKL3, R-CERT Diamondridge Da Vinci

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Hanar CHKL1, BHKL1, BIM <em>EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantra The Fifth Dimension</em></p>

RRWC: Hanar CHKL1, BHKL1, BIM EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantra The Fifth Dimension

Fotograf: Anders Thomasson
<p>RRWC: Hanar VETKL1, BHKL2, CERT, SE UCH<em> C.I.B ME CH RS CH Chivas Ayaba</em></p>

RRWC: Hanar VETKL1, BHKL2, CERT, SE UCH C.I.B ME CH RS CH Chivas Ayaba

Fotograf: Anders Thomasson
<p>RRWC: Tikar JUNKL1, BTKL3, R-CERT <em>Ize Tisisit Pregowce Z Jasienia</em></p>

RRWC: Tikar JUNKL1, BTKL3, R-CERT Ize Tisisit Pregowce Z Jasienia

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar UKL1 <em>Harmakhis Wisdom Aurora Fosca</em></p>

RRWC: Tikar UKL1 Harmakhis Wisdom Aurora Fosca

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar BJKL1 <em>Ridgebow's Yakira Of Arif</em></p>

RRWC: Tikar BJKL1 Ridgebow's Yakira Of Arif

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar ÖKL1, BTKL2, CERT <em>Lionridge's Lady Isolde</em></p>

RRWC: Tikar ÖKL1, BTKL2, CERT Lionridge's Lady Isolde

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar CHKL1, BTKL1, BIR &amp; BISS <em>C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo</em></p>

RRWC: Tikar CHKL1, BTKL1, BIR & BISS C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>RRWC: Tikar VETKL1, BTKL4, Bästa veteran <em>DK UCH Hazinas 4th Tafika</em></p>

RRWC: Tikar VETKL1, BTKL4, Bästa veteran DK UCH Hazinas 4th Tafika

Fotograf: Fredrik Hansson
Fotograf: Anders Thomasson
Fotograf: Anders Thomasson
Fotograf: Anders Thomasson
Fotograf: Anders Thomasson
Fotograf: Anders Thomasson
<p>Domare Ann Woodrow</p>

Domare Ann Woodrow

Fotograf: Fredrik Hansson
<p>Domare Sue Simper</p>

Domare Sue Simper

Fotograf: Fredrik Hansson
Fotograf: Fredrik Hansson
Fotograf: Anders Thomasson
Fotograf: Fredrik Hansson
Fotograf: Fredrik Hansson
Fotograf: Fredrik Hansson
Artikeldatum: 2016-08-10

Arrangör: SRRS/Södra i samarbete med SRRS/C
Datum: 1 juli 2016
Plats: Stadsparken i Lund

Den som är intresserad av att titta på vackra Rhodesian Ridgebacks från när och fjärran gjorde helt rätt i att befinna sig i Stadsparken i Lund fredagen den 1 juli 2016. Som avslutning på Rhodesian Ridgeback World Congress i Sverige arrangerades då RRWC Show med hela 177 anmälda hundar från 17 olika europeiska länder.

Ett reportage från RRWC Show i Sverige planeras till Ridgeback-Nytt nummer 3/2016.

Domare

Valpar: Erna-Britt Nordin, SE
Hanar och BIR och uppfödargrupper: Sue Simper, GB
Tikar och Avelsgrupper: Ann Woodrow, GB

Resultat

BIR & BISS C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo
BIM: EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantra The Fifth Dimension
BIS Valp: Ave Caesar Drive I Am Your To Keep
BIS Veteran: DK UCH Hazinas 4th Tafika

Valpklass 4-6 mån hanar (Antal: 1)
1. Oppigården's Fimbul (hp)

Valpklass 6-9 mån hanar (Antal: 6)
1. Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (hp, BIR Valp)
2. Royalty Rocks Lord Baxter (hp)
3. Ridgerules Watch Me In The Furure (hp)
4. Mahlubandile Ayaba (hp)

Valpklass 4-6 mån tikar (Antal: 5)
1. Ringerike Walking On Sunshine (hp, BIM Valp)
2. Paerdecroon Flower Fleur De Lis (hp)
3. Billinge Gårds Latifah Ya Gilgamesh
4. Oppigården's Norrsken

Valpklass 6-9 mån tikar (Antal: 7)
1. Ridgerules Humble For The Future (hp)
2. Diamondridge Distant Drum At Lobengula (hp)
3. Ridgerules Humble Heiress (hp)
4. Royalty Rocks Lady Ivy (hp)

Juniorklass hanar (Antal: 10)
1. Gens Julia Targaryen Prince Dragons (ck)
2. Mohaget's M'AyabaMorpheus (ck)
3. Vackra Vilda Keep Cool Kenickie (ck)
4. Lobengula Kruger (ck)
Oplacerade med ck (i bokstavsordning)
• Kadamo I Am High Quality (ck)
• Kadamo Nothing But Gold (ck)
• Vackra Vilda Lock'n Load Leo (ck)

Unghundsklass hanar (Antal: 11)
1. Villagedogs O'Red October (ck)
2. Ulon-Hills Leo The III Carlos (ck)
3. Labaan Ayaba (ck)
4. Hayawani Shaba Ukumkani (ck)
Oplacerade med ck (i bokstavsordning)
• Haiba Kaisoon Eos (ck)
• Haiba Kasoon Excellent Tor (ck)

Bruks-/jaktklass hanar (Antal: 2)
1. RLD N SE VCH Kadamo Fire And Ice (ck)
2. Mirathis Dreamcatcher

Öppenklass hanar (Antal: 21)
1. Diamondridge da Vinci (ck)
2. Ringerike Mia Mikeno (ck)
3. Villagedogs Mystic Joe Black (ck)
4. Lionridge's Sir Ibsen (ck)
Oplacerade med ck (i bokstavsordning)
• Ridgebow's Yeager Of Arif (ck)

Championklass hanar (Antal: 17)
1. EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantras The Fifth Dimension (ck)
2. NORD UCH SE UCH FI UCH DK UCH SE VCH Mohaget's Mister Masai (ck)
3. HR CH Jitu Ayaba (ck)
4. SE UCH DK UCH Ridgebow's Urax Of Wasco (ck)
Oplacerade med ck (i bokstavsordning)
• NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco
• SE UCH DK UCH SE UCH SE VCH NORD JV-14 Ridgerules Ifa My Treasure
• C.I.B NL CH Thokoza Rafiki By Lloyd

Veteranklass hanar (Antal: 6)
1. C.I.B ME CH RS CH Chivas Ayaba (ck, BIM Veteran)
2. C.I.B BE CH DK UCH GB CH NL CH Villagedogs Hottopic (ck)
3. C.I.B SE UCH EE CH FI UCH FI LCCH LV CH NO UCH FI VCH SE VCH FI V-11 FI V-14 Murumbis Bright Brolle For You (ck)
4. C.I.B NORD UCH AZ CH BG CH CY CH EE CH GE CH LT CH LV CH MD CH PH CH RO CH UA CH NORD VCH SE VCH SE V-10 Roseridge Red Rastaban (ck)
Oplacerade med ck (i bokstavsordning)
• SE UCH FI UCH SE VCH SE VV-14 LP1 African Hunter's Amazing Baskervill (ck)
• C.I.B EE CH LV CH NO UCH SE UCH NO V-08-10-11-15 SE VV-15 Kangelani's Gentle Thanzi By Clay (ck)

Bästa hanhundsklass (Antal: 32)
1. EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantras The Fifth Dimension (BIM)
2. C.I.B ME CH RS CH Chivas Ayaba (cert, SE UCH)
3. Diamondridge da Vinci (r-cert)
4. Villagedogs O'Red October

Juniorklass tikar (Antal: 10)
1. Ize Tisisit Pregowce Z Jasienia (ck)
2. Ridge's Star Eliza (ck)
3. Mohaget's M'Ayaba Mystique
4. Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy

Unghundsklass tikar (Antal: 9)
1. Harmakhis Wisdom Aurora Fosca (ck)
2. Torasbos Jekesai (ck)
3. Mohaget's Mercy Megan
4. Adoreas Ridged Farah

Bruks-/jaktklass tikar (Antal: 1)
1. Ridgebow's Yakira Of Arif (ck)

Öppenklass tikar (Antal: 32)
1. Lionridge's Lady Isolde (ck)
2. Zipperbacks Brag About Me (ck)
3. Borg's Nyne Fan Under De Mûne (ck)
4. Kangelani's Precious Emily (ck)

Championklass tikar (Antal: 18)
1. C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo (ck)
2. INT UCH DE CH LU CH NL CH Aminiafu's Hishima Henorr (ck)
3. DK UCH NO UCH RS CH RU CH SE UCH SE VCH Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity
4. C.I.B FI UCH SE UCH Vastakarva Klara Af Minos

Veteranklass tikar (Antal: 1)
1. DK UCH Hazinas 4th Tafika (ck, BIR Veteran)

Bästa tikklass (Antal: 11)
1. C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo (BIR/BISS)
2. Lionridge's Lady Isolde (cert)
3. Ize Tisisit Pregowce Z Jasienia (r-cert)
4. DK UCH Hazinas 4th Tafika

Avelsklass (Antal: 0)
Inga avelsgrupper deltog.

Uppfödarklass (Antal: 2)
1. Van 'T Wolf-Heesch (hp)
2. Mohaget's

Specialklasser

Bästa huvud (Domare: Ann Woodrow, GB)
C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo

Bästa levernos (Domare: Sue Simper, GB)
Villagedogs O'Red October

Bästa ridge (Domare: Ann Woodrow, GB)
EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantra The Fifth Dimension

Bästa rörelser (Domare: Sue Simper, GB)
C.I.B NORD UCH DK UCH EUW-15 NORD V-15 Emoyeni's Dot Titiyo

Stort tack till

Våra ringsekreterare

Ring 1: Kim Lindberg & Pia Nilsson
Ring 2: Bea Hultfeldt & Kristina Hamsten Halling

Våra funktionärer & medhjälpare - utan er hade det inte gått!

  • Arbetsgrupp: Caroline Pålsson, Cornelia L. Olsson, Ingrid Taylor, Jessica Persson, Margareta Borglin, Pia Janols och Sören Holmgaard
  • Sekretariat: Camilla Holm, Karin Persson, Maria Hemert Wikerstål och Pia Janols
  • Fotografering: Anders Thomasson och Fredrik Hansson
  • Prisutdelning: Helene Andersson och Lena Nilsson
  • Speaker: Kjell Rörström
  • Transport & logistik: Bengtssons Tvättmaskinservice, Anders Thomasson, Annika Persson, Caroline Pålssom, Cornelia L. Olsson, Jessica Persson, Joakim Dahlberg, Karin Persson, Kjell Rörström, Madelaine Rörström, Magnus Lundholm, Pernilla Johansson, Pia Janols, Stig Persson, Sören Holmgaard och Ulrika Hall

Våra prissponsorer

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor