Rasspecialen 16 juli 2017

Artikeldatum: 2017-09-16

”Den 16 juli hade SRRS Norra sin officiella rasutställning, denna gång på Södra Bergets Friluftscentrum i Sundsvall.
Vädret visade sig från sin bästa sida nästan hela dagen, så de drygt 50 RR med mattar och hussar som kommit från Göteborg i söder till Karungi i norr hade en behaglig dag.
Domare Paula Heikkinen-Lehkonen hade en trevlig utmaning i att hitta sina favoriter för dagen, och valet föll till sist på C.I.B NORDUCh SEVCh Mohaget´s Mister Masai till BIR, samt
NORDUCh SEJV-14 Mankoya's Jolly Julia till BIM.
Tack till domare och utställare som gjorde en trevlig dag möjlig!
//Utställningsgruppen för SRRS Norra
Jeanette Wiklund, Linda Johansson, Johanna Segerlund, Anna-Britta Antonsson”
 
Resultat;
BIR: C.I.B NORDUCh SEVCh Mohaget´s Mister Masai
BIM: NORDUCh SEJV-14 Mankoya's Jolly Julia

VALP
Bästa valp: Runmore's Loving Alfha Of Azizi

HANAR
Juniorklass hanar (7 st):
1: Amatonga's Golden Boy Yoshi (ck)
2: Waytogo Dario By Greif
3: Waytogo Dixon By Greif
4: Ystanån´s Great Gordon

Unghundsklass hanar (2 st):
1: Oppigården's Bore (ck)
2: NO JV-16 Kadamo I am High Quality (ck)

Bruks/Jaktklass hanar (3st)
1: Roseridge Royal Rock (ck)
2: SEVCh Oppigården´s Fimbul
3: RLDN RLDF RLDA RLDM Evergraces Reliable Rudo

Öppen klass hanar (4 st)
1: SEVCh Oppigården's Solfångare (ck)
2: Mohaget´s Mercy Maverick (ck)
3: Mohaget´s M'Ayaba Morpheus
4: Chamnalas Q The  Miracle

Championklass hane (5 st):
1: C.I.B NORDUCh SEVCh Mohaget´s Mister Masai (ck)
2: SEUCh Waytogo Cool Cinnamon (ck)
3: SEUCh RLDN RLDF Mirathi's Simple Red (ck)
4: SEUCh DKUCh NOUCh DK V-16 NORD V-16 Kadamo Johnny Walker

Veteranklass hane (1 st):
1: SEVCh Oppigården's Sigismund

Bästa hane (9 st):
1: C.I.B NORDUCh SEVCh Mohaget´s Mister Masai (BIR)
2: SEVCh Oppigården´s Solfångare (Cert)
3: Amatonga's Golden Boy Yoshi (R-Cert)
4: SEUCh Waytogo Cool Cinnamon

TIKAR
Juniorklass tikar (6 st):
1: Redworking Ridge Faizah (ck)
2: Ystanån's Great Gaia (ck)
3: Oppigården's Förgätmigej
4: Redworking Ridge Fakhira

Unghundsklass tikar (1 st):
1: Ystanån's Faithful Fanya (ck)

Bruks/Jaktklass tik (4 st):
1: SEVCh Ystanån's Dream of Dahlia (ck)
2: SEVCh FIUCh Djungelkattens Nobleridged Nikita (ck)
3: SEJV-16 Mohaget´s M'Ayaba Mystique
4: SEUCh SEVCh Sabaku Inus Nessa of Meus Milo

Öppen klass tikar (5st):
1: Ystanån's Enjoy Ellie (ck)
2: Mankoya's Keen Kate By Gambo
3: SEVCh Oppigården's Alma Lejonhund
4: Roseridge Royalty

Championklass tikar (4 st):
1: NORDUCh SEJV-14 Mankoya's Jolly Julia (ck)
2: SEUCh SEVCh Ridgerules Dixie Chick Story Teller (ck)
3: JWW-11 SEUCh SEVCh African Braveheart's Lady Godiva (ck)
4: DKUCh PLCh SEVCh Waytogo Milos Belizie (ck)

Veteranklass tikar (3 st):
1: SEUCh SEVCh Kadamo Lady In Red
2: SEVCh Roseridge Red Rosetta
3: SEVCh Roseridge Rusticana

Bästa tik (10 st):
1: NORDUCh SEJV-14 Mankoya's Jolly Julia (BIM)
2: SEUCh SEVCh Ridgerules Dixie Chick Story Teller
3: Ystanån's Specialklasser
4: Redworkin Ridge Faizah (R-Cert)

Bästa avelsgrupp (2st):
1: SEVCh Ystanån's Bayo (hp)
2: SEVCh Oppigården's Hjärter Ess (hp)

Bästa uppfödargrupp (2st)
1: Ystanån's (hp)
2: Oppigården's (hp)

Bästa huvud: Amatonga's Golden Boy Yoshi
Bästa ridge: RLDN RLDF SEVCh Sabaku Inus Akane
Bästa levernos: RLDN RLDF SEVCh Sabaku Inus Akane
Bästa rörelser: C.I.B NORDUCh SEVCh Mohaget´s Mister MasaiFaithful Fanya, (Cert)

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor