SRRS/Stockholms utställning vid Årsta slott

<p>BIR - C.I.B&amp;NORD UCH DK UCH EE CH FI UCH FR CH LT CH LV CH NO UCH SE UCH SE V-13 Elangeni Braveheartrules, ägare Caroline Graflund<br />
BIM - Emoyeni's Dot Titiyo, ägare Johanna Falk</p>

BIR - C.I.B&NORD UCH DK UCH EE CH FI UCH FR CH LT CH LV CH NO UCH SE UCH SE V-13 Elangeni Braveheartrules, ägare Caroline Graflund
BIM - Emoyeni's Dot Titiyo, ägare Johanna Falk

Fotograf: Anders Cronhäll
<p>BIR Veteran - SE VCH Dandy-Deluxe Spirit Of Ishtar, ägare Caroline Graflund<br />
BIM Veteran - SE VCH Roseridge Rusticana, ägare Sonja Nilsson</p>

BIR Veteran - SE VCH Dandy-Deluxe Spirit Of Ishtar, ägare Caroline Graflund
BIM Veteran - SE VCH Roseridge Rusticana, ägare Sonja Nilsson

Fotograf: Anders Cronhäll
<p>BIR Valp - Hagmo's Hot Jatoyo, ägare Agneta Green</p>

BIR Valp - Hagmo's Hot Jatoyo, ägare Agneta Green

Fotograf: Anders Cronhäll
Artikeldatum: 2014-09-06

Arrangör: SRRS/Stockholm
Datum: 6 september 2014
Plats: Årsta Slott, Stockholm

Nu är årets upplaga av utställningen vid Årsta slott avklarad. I strålande väder och med glatt humör verkade både funktionärer och deltagare nöjda med arrangemanget. Till höger ser du bilder på dagens vinnare - stort grattis till er alla!

BIR: C.I.B NORD UCH DK UCH EE CH FR CH LT CH LV CH SE V-13 Elangeni Braveheartrules
BIM: SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo
BIR Valp: Hagmo's Hot Jatoyo
BIR Veteran: SE VCH Dandy-Deluxe Spirit Of Ishtar
BIR Mönstring: African Hunter's Amazing Cixous

Exteriörbedömning, valpar

Domare: Ann-Marie Hilding, Sverige

Valpklass 4-6 mån hanar (Antal: 2)
1. Hagmo's Hot Jatoyo (hp, BIR Valp)
2. Hagmo's Hot Jeriko (hp)

Valpklass 6-9 mån hanar (Antal: 5)
1. African Hunter's Amazing Diesel (hp)
2. African Hunter's Amazing Dumbledore (hp)
3. African Hunter's Amazing Daddy
4. African Hunter's Amazing Dante

Valpklass 4-6 mån tikar (Antal: 3)
1. Hagmo's Hot Jazuri (hp)
2. Ave Caesar Bititi Ewas (hp)
3. Hagmo's Hot Juraya

Valpklass 6-9 mån tikar (Antal: 5)
1. Ridgebow's You Are Yuna Of Arif (hp, BIM Valp)
2. African Hunter's Amazing Daisy (hp)
3. African Hunter's Amazing Dimma (hp)
4. Ystanån's Dream Of Dahlia

Exteriörbedömning, officiella

Domare: Per Lundström, Sverige

Juniorklass hanar (Antal: 3)
1. Ridgerules Ifa My Treasure (ck)
2. Lejonessa Sound Of Echo
3. Kadamo Fire It Up

Unghundsklass hanar (Antal: 4)
1. Royalty Rocks Mister Brando (ck)
2. Sabaku Inus Chikako Of Sheriff
3. Ridgebow's X'Ellent Xanto Of Ngumo
4. Ridgerules Tell It To The Sky

Bruks-/jaktklass hanar (Antal: 4)
1. Evergraces Reliable Rudo
2. Kadamo Devil In Disquise
3. SE VCH Kadamo You'Re The Boss
4. SE VCH Roseridge Ravel

Öppenklass hanar (Antal: 1)
1. Ridgerules Brave Enough To Tell (ck)

Championklass hanar (Antal: 5)
1. C.I.B NORD UCH DK UCH EE CH FR CH LT CH LV CH SE V-13 Elangeni Braveheartrules (ck)
2. FI UCH NO JV-12 SE UCH Mankoya's Incredible Ike By Gambo (ck)
3. SE UCH Steekbard Sewende Breekoparend (ck)
4. RLD N Mirathis Simply Red (ck)

Veteranklass hanar (Antal: 2)
1. SE VCH Dandy-Deluxe Spirit Of Ishtar
2. Djungelkattens Acuteridged Amigo

Bästa hanhundsklass (Antal: 7)
1. C.I.B NORD UCH DK UCH EE CH FR CH LT CH LV CH SE V-13 Elangeni Braveheartrules (BIR)
2. FI UCH NO JV-12 SE UCH Mankoya's Incredible Ike By Gambo
3. Ridgerules Ifa My Treasure (cert)
4. SE UCH Steekbard Sewende Breekoparend
• Royalty Rocks Mister Brando (r-cert)

Juniorklass tikar (Antal: 6)
1. African Braveheart's Knockout Babe (ck)
2. Ridgerules Sacred Treasure (ck)
3. Mohaget's Me'Monika Michell
4. Victory Grove Makalu
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning):
• Sabaku Inus Chibi Of Sheriff

Unghundsklass tikar (Antal: 4)
1. Ridgerules Tell Hera You Love Her (ck)
2. Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity (ck)
3. Mirathis Dreamweaver
4. Sabaku Inus Chokoreto Of Sheriff

Bruks-/jaktklass tikar (Antal: 5)
1. Ohgami Loves Brielle (ck)
2. SE VCH Ridgerules Dixie Chick Story Teller
3. Dahido's Canephora Av Hilandra
4. SE VCH Sabaku Inus Akane

Öppenklass tikar (Antal: 9)
1. Eyes Catcher Out Of Africa (ck)
2. Mohaget's Miss Melody
3. JWW-11 SE VCH African Braveheart's Lady Godiva
4. Mirathis Lady In Red

Championklass tikar (Antal: 5)
1. SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo (ck)
2. FI UCH SE UCH SE VCH Akeba A. Hunters Magmabona (ck)
3. C.I.B CZ CH NORD UCH RU CH SL CH Tina Trading Charena (ck)
4. NORD UCH Kangelani's Impressive Inka (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning):
• C.I.B FI UCH FI V-11 NORD UCH NORD V-11 SE V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (ck)

Veteranklass tikar (Antal: 3)
1. SE VCH Roseridge Rusticana
2. Djungelkattens Daintyridged Diva
3. SE VCH African Hunter's Amazing Bumbelbee

Bästa tikklass (Antal: 12)
1. SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo (BIM)
2. Ridgerules Tell Hera You Love Her (cert)
3. FI UCH SE UCH SE VCH Akeba A. Hunters Magmabona
4. African Braveheart's Knockout Babe (r-cert)

Bästa uppfödargrupp (Antal: 1)
1. Ridgerules (hp)

Exteriörbedömning, mönstring

Domare: Ann-Marie Hilding, Sverige

Mönstringsklass hanar (Antal: 1)
1. Kadamo Jack Daniels (BIM Mönstring)

Mönstringsklass tikar (Antal: 4)
1. African Hunter's Amazing Cixous (BIR Mönstring)
2. African Braveheart's Sould Sister
3. Hagmo's Hot Jilani
4. Mohaget's Miss Mandia

Stort tack till våra sponsorer

  • James Wellbeloved
  • 1-TDC
  • Agria
  • anKniTka
  • Biodistra
  • Dr Baddaky
  • Fridhems Hundcenter
  • Grizzly Zoo
  • Hundblick
  • Hundsimmet
  • Ridgeslättens Kennel
  • Therés Hundcenter
  • Tomas Gustavsson
  • ZimbaMoyo Kennel

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor