Specialutställning 2017-09-03

<p>BIR: C.I.B. NORD UCH CZ CH FI UCH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity<br />
BIM: C.I.B. NORD UCH SE VCH Mohaget's Mister Masai</p>

BIR: C.I.B. NORD UCH CZ CH FI UCH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity
BIM: C.I.B. NORD UCH SE VCH Mohaget's Mister Masai

Fotograf: Anders Cronhäll
Artikeldatum: 2017-09-03

Här är resultaten från söndagens utställning vid Almare-Stäket, Kungsängen.
Domare: Karl-Erik Johansson
Stort grattis till alla vinnare och stort tack till alla som hjälpt till för att få allt att fungera under helgen, och självklart till våra sponsorer:
BritCare
Agria
Djurboden i Nykvarn

Mönstringsklass, hanar (antal: 1)
1: Kadamo Come And Get It (BIR-Mönstring)

Mönstringsklass, tikar (antal: 0)

Valpklass 4-6 mån, hanar (antal: 2)
1: Leo Tino's Hope Of Rockets (hp)
2: Boobah Bastian By Hirma
3: Leo Tino's Hope Of Success

Valpklass 6-9 mån, hanar (antal: 2)
1: Kadamo It Is My Time (hp, BIM-valp)
2: Kadamo This Is It

Valpklass 4-6 mån, tikar (antal: 6)
1: Boobah Bettan By Hirma (hp, BIR-valp)
2: Leo Tino's Hope Of Shine
3: Leo Tino's Hope Of Happiness
4: Bellnodie A Pride Of My Heart Hope

Valpklass 6-9 mån, tikar (antal: 2)
1: Hayawani Raia Salima
2: Ridgerules Shake A Tail Feather

Juniorklass, hanar (antal: 4)
1: Amatonga's Golden Boy To Kadamo (ck)
2: Corleo's Cape Cod
3: Mirathis Time Of My Life
4: Zambezi's Unexpected Umber

Unghundsklass, hanar (antal: 2)
1: SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (ck)
2: Tinotenda First Born Rock On

Bruks-/jaktklass, hanar (antal: 3)
1: RLD A RLD F RLD M RLD N Evergraces Reliable Rudo (ck)
2: SE VCH Oppigården's Fimbul
3: SE VCH Ystanån's Enjoy Edison

Öppenklass, hanar (antal: 4)
1: Lejonessa Sound Of Thunder (ck)
2: Mankoya's Keen Kito By Gambo
3: NO JV-16 Kadamo I Am High Quality
4: Royalty Rocks Lord Baxter

Championklass, hanar (antal: 6)
1: C.I.B. NORD UCH SE VCH Mohaget's Mister Masai (ck)
2: DK UCH DK V-16 NO UCH NORD V-16 SE UCH Kadamo Johnny Walker (ck)
3: FI UCH NORD JV-15 SE UCH Ulon-Hills Leo The III Carlos (ck)
4: RLD F RLD N SE UCH Mirathis Simply Red (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
Anzantras The Fifth Dimension
Djungelkattens K-Nineridged Klever (ck)

Veteranklass, hanar (antal: 0)

Bästa hanhundsklass (antal: 9)
1: C.I.B. NORD UCH SE VCH Mohaget's Mister Masai (BIM)
2: Amatonga's Golden Boy To Kadamo
3: DK UCH DK V-16 NO UCH NORD V-16 SE UCH Kadamo Johnny Walker
4: FI UCH NORD JV-15 SE UCH Ulon-Hills Leo The III Carlos

Juniorklass, tikar (antal: 2)
1: Oppigården's Förgätmigej
2: Ystanån's Great Gaia

Unghundsklass, tikar (antal: 3)
1: NO JV-16 Elangeni Friends In Hi Places (ck)
2: Hayawani Temba Azima
3: Djungelkattens U II Utopia Ajabu

Bruks-/jaktklass, tikar (antal: 6)
1: Billinge Gårds Latoya Ya Gilgamesh (ck)
2: SE VCH Ystanån's Dream Of Dahlia (ck)
3: Mohaget's Me'Monika Michell
4: SE JV-16 Mohaget's M'Ayaba Mystique

Öppenklass, tikar (antal: 5)
1: SE VCH Mohaget's Miss Mandy
2: Leo Tino's Dorothy Dandridge
3: African Hunter's Amazing Dimma
4: Ridgerules Humble Heiress

Championklass, tikar (antal: 5)
1: C.I.B. NORD UCH CZ CH FI UCH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity (ck)
2: DK UCH SE UCH Emoyeni's Dot Tinotenda (ck)
3: SE UCH Mohaget's Miss Melody (ck)
4: JWW-11 SE UCH SE VCH African Braveheart's Lady Godiva (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
SE UCH SE VCH Ridgerules Dixie Chick Story Teller (ck)

Veteranklass, tikar (antal: 5)
1: C.I.B. EE CH LT CH LV CH LV&LT CH NO VCH NORD UCH SE VCH Lejonessa Scent Of Savannah (ck, BIR-veteran)
2: SE UCH Rex Ventors Tingeling
3: SE UCH SE VCH Kadamo Lady In Red
4: SE VCH Roseridge Rusticana

Bästa tikklass (antal: 9)
1: C.I.B. NORD UCH CZ CH FI UCH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity (BIR)
2: DK UCH SE UCH Emoyeni's Dot Tinotenda
3: SE UCH Mohaget's Miss Melody
4: JWW-11 SE UCH SE VCH African Braveheart's Lady Godiva

Avelsklass (antal: 1)
1: SE VCH Roseridge Red Rosetta (hp)

Uppfödarklass (antal: 1)
1: Mohaget's (hp)

Specialklasser
Bästa huvud: RLD A RLD F RLD M RLD N Evergraces Reliable Rudo
Bästa ridge: C.I.B. EE CH LT CH LV CH LV&LT CH NO VCH NORD UCH SE VCH Lejonessa Scent Of Savannah
Bästa levernos: C.I.B. NORD UCH CZ CH FI UCH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity
Bästa rörelser: C.I.B. NORD UCH SE VCH Mohaget's Mister Masai

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor