Specialutställning 2018-05-26

<p>BIR/BIM på utställningen i Kungsängen 2018-05-26</p>

BIR/BIM på utställningen i Kungsängen 2018-05-26

Artikeldatum: 2018-05-26

Här är resultaten från lördagens utställning vid Almare-Stäket, Kungsängen.
Domare: Orit Nevo från Israel
Stort grattis till alla vinnare och stort tack till alla som hjälpt till för att få allt att fungera under helgen, och självklart till våra sponsorer:
BritCare
Agria
Johans naturfoto / Nature prints Sweden
Tinotenda design
Hundogram
PH Läderdesign

Mönstringsklass, hanar (antal: 1)
1: KADAMO LET IT BE (BIM-Mönstring)

Mönstringsklass, tikar (antal: 2)
1: TAPPINSKIS SOMEONES SPECIAL DREAM (BIR-Mönstring)
2: POWEROFGRACE AWESOME BENTLEY EIGHT

Valpklass 4-6 mån, hanar (antal: 1)
1: HUNTING PRIDES PENDJARI PASI (hp)

Valpklass 6-9 mån, hanar (antal: 1)
1: SABAKU INUS KING ARTHUR AF NESSA (hp, BIM-valp)

Valpklass 6-9 mån, tikar (antal: 1)
1: SABAKU INUS CHITOSE AF NESSA (hp, BIR-valp)

Juniorklass, hanar (antal: 5)
1: VECKDALBY'S AMAZING MAC (ck)
2: BOOBAH BOSS BENEDEK BY HIRMA
3: BOOBAH BASTIAN BY HIRMA
4: LEO TINO'S HOPE OF ROCKETS

Unghundsklass, hanar (antal: 2)
1: MIRATHIS TIME OF MY LIFE (ck)
2: ULON-HILLS LEO THE V I FARO

Bruks-/jaktklass, hanar (antal: 2)
1: KADAMO ALWAYS AIMING HIGH (ck)
2: OPPIGÅRDEN'S FIMBUL

Öppenklass, hanar (antal: 5)
1: EVERGRACES LEAGUE OF LEGENDS LUCIAN (ck)
2: EVERGRACES KANDY CRUSH BOSS
3: KADAMO NOTHING BUT GOLD
4: ULON-HILLS LEO THE I V DELTA

Championklass, hanar (antal: 6)
1: ANZANTRAS THE FIFTH DIMENSION (ck)
2: MOHAGET'S MISTER MASAI (ck)
3: ULON-HILLS LEO THE III CARLOS (ck)
4: MIRATHIS SIMPLY RED (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
KADAMO ROB ROY (ck)
SABAKU INUS CHIKAKO OF SHERIFF (ck)

Veteranklass, hanar (antal: 1)
1: EVERGRACES RELIABLE RUDO

Bästa hanhundsklass (antal: 10)
1: ANZANTRAS THE FIFTH DIMENSION (BIR)
2: MOHAGET'S MISTER MASAI
3: MIRATHIS TIME OF MY LIFE (Cert)
4: ULON-HILLS LEO THE III CARLOS

Juniorklass, tikar (antal: 9)
1: VECKDALBY'S AMAZING VILDA (ck)
2: BOOBAH BETTAN BY HIRMA (ck)
3: RIDGERULES SHAKE A TAIL FEATHER (ck)
4: LEO TINO'S HOPE OF SHINE (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
BELLNODIE A PRIDE OF MY HEART HOPE
BOOBAH BELLA BY HIRMA
ETANARIDGE'S SAPHIRA BY GREIF
LEO TINO'S HOPE OF JOY
VECKDALBY'S AMAZING MAYLEA

Unghundsklass, tikar (antal: 0)

Bruks-/jaktklass, tikar (antal: 1)
1: YSTANÅN'S FAITHFUL FANYA (ck)

Öppenklass, tikar (antal: 10)
1: AFRICAN HUNTER'S AMAZING DIMMA (ck)
2: YSTANÅN'S DREAM OF DAHLIA (ck)
3: ADOREAS RIDGED CHEWBECCA (ck)
4: EVERGRACES KINGDOM HEARTS FUU (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
DJUNGELKATTENS TIERIDGED TIMJAN
LEO TINO'S DOROTHY DANDRIDGE
SABAKU INUS CHIE OF SHERIFF
THE LIONFORCE'S ZORAYA BY KIPLING

Championklass, tikar (antal: 7)
1: RIDGERULES HUMBLE HEIRESS (ck)
2: SABAKU INUS BAKARI OF EDELROOD (ck)
3: TUSANI SUNSHINE MINARBI (ck)
4: SABAKU INUS NESSA OF MEUS MILO (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
AFRICAN BRAVEHEART'S LADY GODIVA (ck)
HAGMO'S HOT JAZURI
RIDGERULES DIXIE CHICK STORY TELLER (ck)

Veteranklass, tikar (antal: 4)
1: CROWNRIDGE'S BRILLIANT BLIXA (ck, BIR-veteran)
2: HAMNUDDENS FISCHER (ck)
3: SABAKU INUS AKANE (ck)
4: DJUNGELKATTENS JOLLYRIDGED JILDA

Bästa tikklass (antal: 18)
1: RIDGERULES HUMBLE HEIRESS (BIM)
2: SABAKU INUS BAKARI OF EDELROOD
3: AFRICAN HUNTER'S AMAZING DIMMA (Cert)
4: CROWNRIDGE'S BRILLIANT BLIXA

Avelsklass (antal: 0)

Uppfödarklass (antal: 0)

Specialklasser
Bästa huvud: TAPPINSKIS SOMEONES SPECIAL DREAM
Bästa ridge: ULON-HILLS LEO THE I V DELTA
Bästa levernos: CROWNRIDGE'S BRILLIANT BLIXA
Bästa rörelser: MOHAGET'S MISTER MASAI

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor