SRRS/Skånes rasspecial i Råå 2014

<p>Råå 2014: BIR Ridgebow's Urax Of Wasco<br />
BIM Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave</p>

Råå 2014: BIR Ridgebow's Urax Of Wasco
BIM Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: BIR Veteran SE UCH SE VCH Vereus Qoya Lock<br />
BIM Veteran SE UCH DK UCH SE VCH Ridgebow's Kaizer Of Wasco</p>

Råå 2014: BIR Veteran SE UCH SE VCH Vereus Qoya Lock
BIM Veteran SE UCH DK UCH SE VCH Ridgebow's Kaizer Of Wasco

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: JUNKK1 Billinge Gårds Jakhi Ya Gilgamesh</p>

Råå 2014: JUNKK1 Billinge Gårds Jakhi Ya Gilgamesh

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: UKK1 &amp; BHKL4 Ridgebow's X'ellent Xanto Of Ngumo</p>

Råå 2014: UKK1 & BHKL4 Ridgebow's X'ellent Xanto Of Ngumo

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: BJKK1 SE VCH Inanda Mellberg Otto Jv Of Ersted</p>

Råå 2014: BJKK1 SE VCH Inanda Mellberg Otto Jv Of Ersted

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: ÖKK1, BHKL1 &amp; BIR Ridgebow's Urax Of Wasco</p>

Råå 2014: ÖKK1, BHKL1 & BIR Ridgebow's Urax Of Wasco

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: CHKK1 &amp; BHKL2 NORD JV-12 SE UCH DK UCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling</p>

Råå 2014: CHKK1 & BHKL2 NORD JV-12 SE UCH DK UCH Of Afrikka Spring Valley Rudyard Kipling

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: VETKK1 &amp; BIM Veteran SE UCH DK UCH SE VCH Ridgebow's Kaizer Of Wasco</p>

Råå 2014: VETKK1 & BIM Veteran SE UCH DK UCH SE VCH Ridgebow's Kaizer Of Wasco

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: JUNKK1 Kangelani's Not For Sale Rio</p>

Råå 2014: JUNKK1 Kangelani's Not For Sale Rio

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: UKK1 &amp; BTKL4 Billinge Gårds Ifertayo Ya Obelix</p>

Råå 2014: UKK1 & BTKL4 Billinge Gårds Ifertayo Ya Obelix

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: BJKK1 Ohgami Loves Brielle</p>

Råå 2014: BJKK1 Ohgami Loves Brielle

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: ÖKK1, BTKL1 &amp; BIM Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave</p>

Råå 2014: ÖKK1, BTKL1 & BIM Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: CHKK1 &amp; BTKL3 SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo</p>

Råå 2014: CHKK1 & BTKL3 SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: VETKK1 &amp; BIR Veteran SE UCH SE VCH Vereus Qoya Lock</p>

Råå 2014: VETKK1 & BIR Veteran SE UCH SE VCH Vereus Qoya Lock

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: Bästa uppfödargrupp Billinge Gårds</p>

Råå 2014: Bästa uppfödargrupp Billinge Gårds

Fotograf: Gisela Lindberg
<p>Råå 2014: BIR Mönstring Evergraces Kandy Crush Stella</p>

Råå 2014: BIR Mönstring Evergraces Kandy Crush Stella

Fotograf: Gisela Lindberg
Artikeldatum: 2014-09-13

Arrangör: SRRS/Skåne
Datum: 13 september 2014
Plats: Råådalens Brukshundsklubb, Helsingborg

BIR: Ridgebow's Urax Of Wasco
BIM: Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave
BIR Valp: Ridgebow's Yasmina Of Arif
BIR Veteran: SE UCH SE VCH Vereus Qoya Lock
BIR Mönstring: Evergraces Kandy Crush Stella

Exteriörbedömning

Domare: Marie Gadolin, Sverige

Valpklass 4-6 mån hanar (Antal: 1)
1. Ze Zavannens Casa Mia Picasso (hp)

Valpklass 6-9 mån hanar (Antal: 1)
1. Ridgebow's Yaristo Of Arif (hp, BIM Valp)

Valpklass 4-6 mån tikar (Antal: 1)
1. -

Valpklass 6-9 mån tikar (Antal: 4)
1. Ridgebow's Yasmina Of Arif (hp, BIR Valp)
2. Ridgebow's Yumi Of Arif (hp)
3. Ridgebow's Yakira Of Arif (hp)
4. Ridgebow's Yava Of Arif (hp)

Juniorklass hanar (Antal: 6)
1. Billinge Gårds Jakhi Ya Gilgamesh (ck)
2. SE VCH Kadamo Fire And Ice
3. Lionridge's Sir Ibsen

Unghundsklass hanar (Antal: 3)
1. Ridgebow's X'Ellent Xanto Of Ngumo (ck)
2. Zipperbacks Bring It On
3. Stenänga Izak Ai'Fumo

Bruks-/jaktklass hanar (Antal: 1)
1. SE VCH Inanda Mellberg Otto Jv Of Ersted

Öppenklass hanar (Antal: 6)
1. Ridgebow's Urax Of Wasco (ck)
2. Hazinas 6th Fulani Ajabu By U (ck)
3. Ridgebow's Utah Of Wasco (ck)
4. Madahiro's Lord Lesotho By Teo

Championklass hanar (Antal: 4)
1. DK UCH NORD JV-12 SE UCH Ofafrikkaspringvalleyrudyardkipling (ck)
2. SE UCH Ridgebow's Rollick Raz Of Navy (ck)
3. DK UCH Hazinas 4th Ajabu (ck)
4. DK UCH African Braveheart's Godspeed Thani

Veteranklass hanar (Antal: 2)
1. DK UCH SE UCH SE VCH Ridgebow's Kaizer Of Wasco (ck)
 2. SE UCH SE VCH Stenänga Gintza

Bästa hanhundsklass (Antal: 9)
1. Ridgebow's Urax Of Wasco (cert, BIR)
2. DK UCH NORD JV-12 SE UCH Ofafrikkaspringvalleyrudyardkipling (cert)
3. SE UCH Ridgebow's Rollick Raz Of Navy
4. Ridgebow's X'Ellent Xanto Of Ngumo (r-cert)

Juniorklass tikar (Antal: 4)
1. Kangelani's Not For Sale Rio (ck)
2. Inanda Mellberg Shantih By Jukati (ck)
3. Lionridge's Lady Isolde (ck)
4. Bitte-Nus Laini Zalika

Unghundsklass tikar (Antal: 4)
1. Billinge Gårds Ifertayo Ya Obelix (ck)
2. Stenänga Inez Ai'Fumo (ck)
3. Zipperbacks Blaze Of Glory
4. Zipperbacks Brag About Me

Bruks-/jaktklass tikar (Antal: 4)
1. Ohgami Loves Brielle (ck)
2. SE VCH Sabaku Inus Akane (ck)
3. SE VCH Inanda Mellberg Potokwani Nms
4. LPI RLD N SE VCH Skepparkrokens Beyessie Of Ascot

Öppenklass tikar (Antal: 15)
1. Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave (ck)
2. A'Likabeauty's Etana Of Caspian (ck)
3. Jamaa Jadi The One And Only (ck)
4. Hayawani Akka Finyana (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning):
• Djungelkattens Mychoice From Zelda
• Emoyeni's Dot Kefira
• Emoyeni's Dot Tinotenda
• Hazinas 6th Fidela By U
• Ridgeslättens Diata

Championklass tikar (Antal: 5)
1. SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo (ck)
2. C.I.B FI UCH FI V-11 NORD UCH NORD V-11 SE V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (ck)
3. DK UCH SE UCH Hayawani Sihiri Fukuzana (ck)
4. DK UCH SE UCH Billinge Gårds Fauziya Ya Caran (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning):
• SE UCH SE VCH Kamilika Kimaya Lexsing

Veteranklass tikar (Antal: 3)
1. SE UCH SE VCH Vereus Qoya Lock (ck)
2. Ansiceros Becky By Akeron (ck)
3. Vereus Qoya Tender Vega (ck)

Bästa tikklass (Antal: 17)
1. Billinge Gårds Hasijna Ya Fifth Ave (cert, BIM)
2. A'Likabeauty's Etana Of Caspian (r-cert)
3. SE UCH Emoyeni's Dot Titiyo
4. Billinge Gårds Ifertayo Ya Obelix

Bästa uppfödargrupp (Antal: 3)
1. Billinge Gårds (hp)
1. Ridgebow's (hp)
1. Hazina's

Exteriörbedömning, specialklasser

Domare: Marie Gadolin, Sverige

Bästa huvud (Antal: 7)
1. Solo Mandivas Amazing Dina Dior

Bästa levernos (Antal: 3)
1. Kangelani's Not For Sale Rio

Bästa ridge (Antal: 9)
1. Vereus Qoya Tender Vega

Bästa rörelser (Antal: 11)
1. Ridgebow's Urax Of Wasco

Bästa handler (Antal: 4)
1. Anneli Jönsson

Exteriörbedömning, mönstring

Domare: Sören Holmgaard, Sverige

Mönstringsklass hanar (Antal: 1)
1. Smartie (BIM Mönstring)

Mönstringsklass tikar (Antal: 1)
1. Evergraces Kandy Crush Stella (BIR Mönstring)

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor