Rasspecial i Röstånga 2016

<p>BIR <em>NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco </em><br />
BIM <em>C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi</em></p>

BIR NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco
BIM C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Valpklass hanar 4-6 månader: <em>Hayawani Thamani Azima </em>(BIM Valp)</p>

Valpklass hanar 4-6 månader: Hayawani Thamani Azima (BIM Valp)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Valpklass tikar 6-9 månader: <em>Elangeni Friends In Hi Places </em>(BIR Valp)</p>

Valpklass tikar 6-9 månader: Elangeni Friends In Hi Places (BIR Valp)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Juniorklass hanar: <em>Gens Julia Targaryen Prince Dragons </em>(CK, BHKL4, R-CERT)</p>

Juniorklass hanar: Gens Julia Targaryen Prince Dragons (CK, BHKL4, R-CERT)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Unghundsklass hanar: <em>Hayawani Shaba Ukumkani </em>(CK, BHKL3, CERT)</p>

Unghundsklass hanar: Hayawani Shaba Ukumkani (CK, BHKL3, CERT)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Öppen klass hanar: <em>Lionridge's Sir Ibsen </em>(CK)</p>

Öppen klass hanar: Lionridge's Sir Ibsen (CK)

Fotograf: Anders Thomasson
<p>Championklass hanar: <em>NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco </em>(CK, BHKL1, BIR)</p>

Championklass hanar: NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco (CK, BHKL1, BIR)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Juniorklass tikar: <em>Royalty Rocks Lady Ivy </em>(CK)</p>

Juniorklass tikar: Royalty Rocks Lady Ivy (CK)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Öppen klass tikar: <em>Ghali Excellent Eureka </em>(CK, BTKL2, CERT)</p>

Öppen klass tikar: Ghali Excellent Eureka (CK, BTKL2, CERT)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Championklass tikar: <em>C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi </em>(CK, BTKL1, BIM)</p>

Championklass tikar: C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (CK, BTKL1, BIM)

Fotograf: Cornelia Lundblad Olsson
<p>Veteranklass tikar: Billinge Gårds Dziko Of Arvis (CK, BTKL4, Bästa veteran)</p>

Veteranklass tikar: Billinge Gårds Dziko Of Arvis (CK, BTKL4, Bästa veteran)

Fotograf: Jessica Persson
Artikeldatum: 2016-09-12

Arrangör: SRRS/Södra
Datum: 10 september 2016
Plats: Röstånga Gästgivaregård, Röstånga
Domare: Wilfried Peper, Tyskland

BIR: NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco
BIM: C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi

Bästa valp: Elangeni Friends In Hi Places
Bästa veteran: Billinge Gårds Dziko Af Arvis
Bästa mönstring: Royalty Rocks Lady Udele

Utställning

Valpklass 4-6 mån hanar (Antal: 1)
1. Hayawani Thamani Azima (hp, BIM Valp)

Valpklass 6-9 mån tikar (Antal: 1)
1. Elangeni Friends In Hi Places (hp, BIR Valp)
2.
Billinge Gårds Ladonna Ya Gilgamesh (hp)
3. Billinge Gårds Latifah Ya Gilgamesh
4. Billinge Gårds Latoya Ya Gilgamesh

Juniorklass hanar (Antal: 5)
1. Gens Julia Targaryen Prince Dragons (ck)
2. Vackra Vilda Keep Cool Kenickie (ck)
3. Ave Caesar Drive I Am Your To Keep
4. Royalty Rocks Lord Quaid

Unghundsklass hanar (Antal: 3)
1. Hayawani Shaba Ukumkani (ck)
2. Lionridge's Sir John
3. Lionridge's Sir James

Bruks-/jaktklass hanar (Antal: 0)
Inga deltahande hundar.

Öppenklass hanar (Antal: 3)
1. Lionridge's Sir Ibsen (ck)
2. Billinge Gårds Jakhi Ya Gilgamesh
3. Ze Zavannens Casa Mia Picasso

Championklass hanar (Antal: 3)
1. NORD UCH SE UCH DK UCH NORD UCH Ridgebow's Utah Of Wasco (ck)
2. C.I.B. NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH VDH CH NORD JV-12 Of Afrikka Springvalley Rudyard Kipling (ck)
3. SE UCH Ridgebow's Yeager Of Arif (ck)

Veteranklass hanar (Antal: 0)
Inga anmälda hundar.

Bästa hanhundsklass (Antal: 7)
1. NORD UCH SE UCH DK UCH NORD UCH Ridgebow's Utah Of Wasco (BIR)
2. C.I.B. NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH VDH CH NORD JV-12 Of Afrikka Springvalley Rudyard Kipling
3. Hayawani Shaba Ukumkani (CERT)
4. Gens Julia Targaryen Prince Dragons (R-CERT)

Juniorklass tikar (Antal: 4)
1. Royalty Rocks Lady Ivy (ck)
2. Hayawani Mimi Sharifu
3. Ridgeslättens Felin Af Jonker

Unghundsklass tikar (Antal: 3)
1. Lionridge's Lady Jade
2. Lionridge's Lady Jade
3. Stardust's Jar Of Heart's Jemma

Bruks-/jaktklass tikar (Antal: 3)
1. Etanaridge's Vanilla By Obelix
2. Ridgebow's Yakira Of Arif
3. SE VCH Inanda Mellberg Potokwani NMS

Öppenklass tikar (Antal: 11)
1. Ghali Excellent Eureka (ck)
2. Zipperbacks Brag About Me (ck)
3. Lionridge's Lady Isolde (ck)
4. Bitte-Nus Laini Zalika (ck)

Championklass tikar (Antal: 8)
1.C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (ck)
2. CZ CH NORD UCH RS CH RU CH SE VCH Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity (ck)
3. NO UCH SE UCH Hayawani Akka Finyana (ck)
4. C.I.B. NORD UCH SE UCH NO UCH DK UCH NO V-15 Ohgami Loves Brielle (ck)

Veteranklass tikar (Antal: 3)
1. Billinge Gårds Dziko Af Arvis (ck, Bästa veteran)
2. DK UCH Hazinas 4th Tafika
3. Westway's Devotion By Chicory

Bästa tikklass (Antal: 10)
1. C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (BIM)
2. Ghali Excellent Eureka (CERT)
3. Zipperbacks Brag About Me (R-CERT)
4. Billinge Gårds Dziko Af Arvis

Avelsklass (Antal: 1)
1. C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (HP)

Uppfödarklass (Antal: 2)
1. Billinge Gårds (HP)
2. Ridgebow's (HP)

Mönstringsklass tikar (Antal: 2)
1. Hagmo's Hot Jilani (hp)
2. African Braveheart's She's The One (hp, BIR Mönstring)

Specialklasser

Bästa huvud (Antal 7)
C.I.B NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH FI UCH NORD V-11 SEV-11 FI V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi

Bästa levernos (Antal: 3) 
Ave Caesar Drive I Am Your To Keep

Bästa ridge (Antal: 8) 
Ghali Excellent Eureka

Bästa rörelser (Antal: 7)
NORD UCH SE UCH DK UCH NORD UCH Ridgebow's Utah Of Wasco

Bästa par (Antal: 2)
Hayawani Mimi Sharifu & SE UCH DK UCH Hayawani Sihiri Fukuzana

Barn med hund (Antal: 2)
Bästa pojke: XXX
Bästa ficka: XXX

Stort tack till våra sponsorer

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor