SRRS/Södra Rasspecial i Röstånga

<p>BIR: SE UCH Ridgebow's X’Ellent Of Ngumo<br />
BIM: C.I.B NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon’s Praide Ecstasy Of Felicity</p>

BIR: SE UCH Ridgebow's X’Ellent Of Ngumo
BIM: C.I.B NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon’s Praide Ecstasy Of Felicity

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Valpklass 4-6 hanar: Hazinas 7th Galactic Polaris, BIM Valp</p>

Valpklass 4-6 hanar: Hazinas 7th Galactic Polaris, BIM Valp

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Valpklass 6-9 hanar: Bellnodie A Pride Of My Heart Rex</p>

Valpklass 6-9 hanar: Bellnodie A Pride Of My Heart Rex

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Valpklass 4-6 tikar: Ridgerules Quickstep, BIR Valp</p>

Valpklass 4-6 tikar: Ridgerules Quickstep, BIR Valp

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Valpklass 6-9 tikar: Bellnodie A Pride Of My Heart Joy</p>

Valpklass 6-9 tikar: Bellnodie A Pride Of My Heart Joy

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Juniorklass hanar: Jelany Red Risso</p>

Juniorklass hanar: Jelany Red Risso

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Unghundsklass hanar: SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep</p>

Unghundsklass hanar: SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Bruks/jaktklass hanar: RLD A RLD F RLD M RLD N Evergraces Reliable Rudo</p>

Bruks/jaktklass hanar: RLD A RLD F RLD M RLD N Evergraces Reliable Rudo

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Öppenklass hanar: Hayawani Shaba Ukumkani</p>

Öppenklass hanar: Hayawani Shaba Ukumkani

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Championklass hanar: SE UCH Ridgebow's X’Ellent Xanto Of Ngumo, BIR</p>

Championklass hanar: SE UCH Ridgebow's X’Ellent Xanto Of Ngumo, BIR

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Veteranklass hanar: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy, BIM Veteran</p>

Veteranklass hanar: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy, BIM Veteran

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Juniorklass tikar: Redworking Ridge Faizah</p>

Juniorklass tikar: Redworking Ridge Faizah

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Unghundsklass tikar: Ridgebow’s Amal Thea</p>

Unghundsklass tikar: Ridgebow’s Amal Thea

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Bruks/jaktklass tikar: Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy</p>

Bruks/jaktklass tikar: Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Öppenklass tikar: Corleo’s Copper Circuit</p>

Öppenklass tikar: Corleo’s Copper Circuit

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Championklass tikar: C.I.B. NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity, BIM</p>

Championklass tikar: C.I.B. NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity, BIM

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Veteranklass tikar: C.I.B NORD UCH FI UCH FI V-11 NORD V-11 SE V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi, BIR Veteran</p>

Veteranklass tikar: C.I.B NORD UCH FI UCH FI V-11 NORD V-11 SE V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi, BIR Veteran

Fotograf: Malin Jönsson
<p>BIR Veteran: C.I.B. NORD UCH FI UCH FI V-11 NORD V-11 SE V-11 Ridgebow’s Scilla Of Thanzi<br />
BIM Veteran: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy</p>
<p> </p>

BIR Veteran: C.I.B. NORD UCH FI UCH FI V-11 NORD V-11 SE V-11 Ridgebow’s Scilla Of Thanzi
BIM Veteran: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy

 

Fotograf: Malin Jönsson
<p>Uppfödarklass: Ridgebow's</p>

Uppfödarklass: Ridgebow's

Fotograf: Annica Claesson
<p>BIR Mönstring: Ridgebow’s Alpha Gruis<br />
BIM Mönstring: Evergraces Kandy Crush Stella</p>

BIR Mönstring: Ridgebow’s Alpha Gruis
BIM Mönstring: Evergraces Kandy Crush Stella

Fotograf: Malin Jönsson
<p>BIR Mönstring: Ridgebow’s Alpha Gruis</p>

BIR Mönstring: Ridgebow’s Alpha Gruis

Fotograf: Malin Jönsson
<p>BIM Mönstring: Evergraces Kandy Crush Stella</p>

BIM Mönstring: Evergraces Kandy Crush Stella

Fotograf: Malin Jönsson
Artikeldatum: 2017-09-10

I helgen har SRRS/Södras årliga rasutställning gått av stapeln. Vi inledde på bästa sätt i lördags kväll med en superb grillbuffé som Bea från Queens of BBQ serverade oss. I söndags var det sedan dags för utställning och efter en regnig vecka tittade solen äntligen fram. Som brukligt var våra uppskattade ringsekreterare Bea och Camilla på plats och skötte det hela med van hand och ett glatt humör. Domare var Nada Nicolic från Danmark som gav bra, utförlig och konstruktiv kritik. Antalet anmälda hundar var 64 st.

Stort tack till Helena Färlevik och Röstånga Gästgivaregård för att vi återigen fick lov att vara hos er.

BIR: SE UCH Ridgebow's X’ellent Xanto Of Ngumo
BIM: C.I.B NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon’s Praide Ecstasy Of Felicity

BIR Valp: Ridgerules Quickstep
BIM Valp: Hazinas 7th Galactic Polaris

BIR Veteran: C.I.B. NORD UCH FI UCH FI V-11 NORD V-11 SE V-11 Ridgebow’s Scilla Of Thanzi CV
BIM Veteran: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy

BIR Mönstring: Ridgebow’s Alpha Gruis
BIM Mönstring: Evergraces Kandy Crush Stella

Utställning

Valpklass 4-6 mån hanar (Antal: 2)
1. Hazinas 7th Galactic Polaris (HP, BIM Valp)
2. Ridgerules Step It Up (HP)

Valpklass 6-9 mån hanar (Antal: 1)
1. Bellnodie A Pride Of My Heart Rex (HP)

Valpklass 4-6 mån tikar (Antal: 1)
1. Ridgerules Quickstep (HP, BIR Valp)

Valpklass 6-9 mån tikar (Antal: 1)
1. Bellnodie A Pride Of My Heart Joy (HP)

Juniorklass hanar (Antal: 6)
1. Jelany Red Risso (CK)
2. Ridgebow’s Alpha Tauri (CK)
3. Stenänga Rikki-Tikkitavi By Kipling
4. Ridgebow’s Alde Baran

Unghundsklass hanar (Antal: 4)
1. SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (CK)
2. Wenzake Aussie Rules Erwin (CK)
3. Ze Zavannens Mfalme Wa Kimwitu
4. Ze Zavannens Mfalme Wa Joto Mpenzi

Bruks-/jaktklass hanar (Antal: 1)
1. RLD A RLD F RLD M RLD N Evergraces Reliable Rudo (CK)

Öppenklass hanar (Antal: 6)
1. Hayawani Shaba Ukumkani (CK)
2. Lionridge’s Sir Ibsen (CK)
3. Ulon-Hills Leo The First A’Savon (CK)
4. Corleo’s Charlatan (CK)

Championklass hanar (Antal: 4)
1. SE UCH Ridgebow's X’Ellent Xanto Of Ngumo (CK)
2. NORD UCH Ridgebow's Utah Of Wasco (CK)
3. DK UCH Ridgebow’s Urax Of Wasco (CK)
4. RLD F RLD N SE UCH Mirathis Simply Red (CK)

Veteranklass hanar (Antal: 1)
1. DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK, BIM Veteran)

Bästa hanhundsklass (Antal: 14)
1. SE UCH Ridgebow's X’Ellent Xanto Of Ngumo (BIR)
2. Jelany Red Risso (CERT)
3. SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (R-CERT)
4. NORD UCH Ridgebow's Utah Of Wasco

Juniorklass tikar (Antal: 4)
1. Redworking Ridge Faizah (CK)
2. Redworking Ridge Farida
3. Redworking Ridge Faeyza
4. Stenänga Julia Roberts By Tutu

Unghundsklass tikar (Antal: 3)
1. Ridgebow’s Amal Thea (CK)
2. NO JV-16 Elangeni Friends In Hi Places (CK)
3. Ze Zavannens Malika Wa Wapiganaji

Bruks-/jaktklass tikar (Antal: 3)
1. Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy (CK)
2. Ridgebow's Yakira Of Arif (CK)
3. Lionridge’s Lady Jane

Öppenklass tikar (Antal: 5)
1. Corleo’s Copper Circuit (CK)
2. Lionridge’s Lady Isolde (CK)
3. Bitte-Nus Laini Zalika
4. Kadamo High Expectations

Championklass tikar (Antal: 3)
1. C.I.B. NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity (CK)
2. SE UCH Ridgebow’s Yumi Of Arif (CK)
3. DK UCH PL CH SE VCH Waytogo Milos Belizie (CK)

Veteranklass tikar (Antal: 2)
1. C.I.B NORD UCH FI UCH FI V-11 NORD V-11 SE V-11 Ridgebow's Scilla Of Thanzi (CK, BIR Veteran)
2. Billinge Gårds Dziko Af Arvis (CK)

Bästa tikklass (Antal: 12)
1. C.I.B. NORD UCH CZ CH RS CH RU CH VDH CH SE VCH EUW-16 Saimon's Praide Ecstasy Of Felicity (BIM)
2. Ridgebow’s Amal Thea (CERT)
3. Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy (R-CERT)
4. NO JV-16 Elangeni Friends In Hi Places

Avelsklass (Antal: 0)
Inga deltagande hundar.

Uppfödarklass (Antal: 1)
1. Ridgebow's (HP)

Mönstringsklass hanar (Antal: 2)
1. Ridgebow’s Alpha Gruis (BIR Mönstring)
2. Bellnodie A Pride Of My Heart Lee

Mönstringsklass tikar (Antal: 2)
1. Evergraces Kandy Crush Stella (BIM Mönstring)
2. SE VCH Ridgebow’s X’ellent Dixie Of Ngumo

Specialklasser

Bästa huvud (Antal: 10)
Ze Zavannens Mfalme Wa Joto Mpenzi

Bästa levernos (Antal: 4) 
SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep

Bästa ridge (Antal: 8) 
Ridgebow’s Alpha Gruis

Bästa rörelser (Antal: 10)
Billinge Gårds Dziko Af Arvis

Barn med hund (Antal: 4)
1. Daphne Rönnerling
2. Ida Markmann
3. Theodore Fälevik
3. Mina Olsson

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor