SRRS/SÖDRA Rasspecial i Röstånga 2018

<p>BIR valp<br />
Ridgerules Ever Graced By Karma<br />
BIM Valp<br />
Rubicon Red Golden Buddha</p>

BIR valp
Ridgerules Ever Graced By Karma
BIM Valp
Rubicon Red Golden Buddha

Fotograf: Anna Dahl
<p>BIR<br />
SE UCH Evergraces League Of Legends Taric.<br />
BIM<br />
C.I.B. &amp; NORD UCH CZ CH EUW-16 FI UCH SE VCH VDH CH Saimon´s Praide Ecstasy Of Felicity.</p>

BIR
SE UCH Evergraces League Of Legends Taric.
BIM
C.I.B. & NORD UCH CZ CH EUW-16 FI UCH SE VCH VDH CH Saimon´s Praide Ecstasy Of Felicity.

Fotograf: Anna Dahl
<p>BIR veteran<br />
C.I.B. FI V-11 NORD V-11 NORD&amp;FI UCH SE V-11 SE VV-17 Ridgebow´s Scilla of Thanzi</p>

BIR veteran
C.I.B. FI V-11 NORD V-11 NORD&FI UCH SE V-11 SE VV-17 Ridgebow´s Scilla of Thanzi

Fotograf: Anna Dahl
<p>BIR Mönstring, Rasspecialen Röstånga 180923<br />
Etanaridge´s Norbert By Greif</p>

BIR Mönstring, Rasspecialen Röstånga 180923
Etanaridge´s Norbert By Greif

Fotograf: Anna Dahl
Artikeldatum: 2018-09-28

Då var årets special i södras avdelning avklarad. I kanten av Söderåsens fina natur vid Röstånga Gästis hade SRRS Södra årets utställning. Söndagen bjöd på ett soligt väder och några få regndroppar kom förbi. 74 st hundar var anmälda till dom olika klasserna. Domare för dagen var Anita Whritmarsh som dömde alla klasserna. Ständige ringsekreterare Bea Hultfeldt såg till att alla var på plats när klasserna började och hennes kollega Agneta Johnsson skrev med stadig hand så pennan glödde.

Dagen började kl. 09:00 och efter en intensiv dag så var samtliga klasserna färdiga till kl.14:30, som vanligt var där en trevlig stämning runt ringen med både besökare från närområdet och mer långväga tillresta gjorde tillsammans med glada utställare att denna dag blev en trevlig tillställning.

Stor tack till Helena Fälevik och Röstånga Gästgivargård för att vi fick vara där i år igen och till alla andra som sponsrade och hjälpte till under denna dag.

BIR Mönstring. Etanaridge´s Norbert By Greif

Hanar Valpklass 4–6 mån. 1. Arc Seelmah CÈst La Vie Caltex 2. Hayawani Chanjari Amani

Hanar Valpklass 6-9. 1.Rubicon Red Golden Buddha 2. Azizakamili 3. Vintridge Awaited Aston

Bästa Hanvalp. Rubicon Red Golden Buddha

Tikar valpklass 4-6. 1. Ridgerules Ever Graced By Karma 2. Arc Seelmah CÈst La Vie Chanel 3. Hayawani Chilla Amani 4. Hayawani Cheena Amani

Tikar valpklass 6-9. 1. Ze Zavannens Blond Bitch Beer 2. Vintridge Awaited Asca

Bästa Tik. Ridgerules Ever Graced By Karma

BIR VALP. Ridgerules Ever Graced By Karma

BIM VALP. Rubicon Red Golden Buddha

Hanar Juniorklass. 1. Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta 2. Wayosi Good Vibrations 3. Sabaku Inus King Arthur af Nessa 4. Billinge Gårds Nawaazish Ya Farey

Hanar Unghundklass. 1. Ulon-Hills Leo The v I Faro

Hanar öppenklass. 1. Ridgebow´s Alpha Tauri 2. Ze Zavannens Mfalme Wa Kimwitu 3. Ze Zavannens Mfalme Wa Joto Mpenzi

Hanar Championklassen. 1. SE UCH Evergraces League Of Legends Taric 2. DK UCH FI UCH HR CH NO UCH SE UCH SE VCH  Ave Caesar Drive I Am .our to keep. 3. K UCH SE UCH Lionridge´s Sir Ibsen 4.SE UCH Ridgebow´s Xéllent Xanto Of Ngumo

Bästa Hanhund. 1. SE UCH Evergraces League Of Legends Taric 2. Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta 3. Ridgebow´s Alpha Tauri 4. DK UCH FI UCH HR CH NO UCH SE UCH SE VCH Ave Caesar Drive I Am Your to keep

Tikar Juniorklass. 1. Ringerike Making A Memory 2. Billinge Gårds Naazira Ya Farey 3. Juliagårdens The Lucky One 4. Etanaridge´s Kathla By Greif

Tikar Unghundsklass. 1. Jelany Red Rose To Billinge Gard 2. Redworking Ridge Faeyza 3. Corleo´s Cadence 4. Redworking Ridge Farida

Tikar Bruks/Jaktklass. 1. SE VCH Jamaa Jadi The One And Only 2. Lionridge´s Lady Jane

Tikar öppenklass. 1. Billinge Gårds Ghanima By Penzi 2. C.I.B. & NORD UCH CZ CH EUW-16 FI UCH SE VCH VDH CH Saimon´s Praide Ecstasy Of Felicity 3. SE VCH Etanaridge´s Vanilla By Obelix

4. Stenänga Blue Roses By Kipling

Tikar Championklass. 1. FI UCH NO JV-16 SE UCH SE VCH Elangeni Friend In Hi Places 2. SE UCH Ridgerules Humble Heiress 3. DK UCH LPI Thukela Chasasa OF Ajabu 4. SE UCH SE VCH Sabaku Inus Nessa Of Meus Milo

Tik Veteran BIR. C.I.B FI V-11 NORD V-11 NORD&FI UCH SE V-11 SE VV-17 Ridgebow´s Scilla Of Thanzi

Bästa Tik. 1. C.I.B. & NORD UCH CZ CH EUW-16 FI UCH SE VCH VDH CH Saimon´s Praide Ecstasy Of Felicity 2. FI UCH NO JV-16 SE UCH SE VCH Elangeni Friend In Hi Places 3. SE UCH Ridgerules Humble Heiress 4. C.I.B FI V-11 NORD V-11 NORD&FI UCH SE V-11 SE VV-17 Ridgebow´s Scilla Of Thanzi

BIR. SE UCH Evergraces League Of Legends Taric

BIM. C.I.B. & NORD UCH CZ CH EUW-16 FI UCH SE VCH VDH CH Saimon´s Praide Ecstasy Of Felicity

Uppfödarklass. Ze Zavannens

Bästa Levernos. Wayosi Good Vibrations

Bästa Huvud. Ridgerules Ever Graced By Karma

Bästa rörelse. SE VCH Jamaa Jadi The One And Only

Bästa Ridge. Ze Zavannens Love And Bubbles

Barn med hund. Klassen dömdes av Sören Holmgaard.

1. Olivia Jönsson

2. Filippa Kruse

3. Teodor Färlevik

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor