SRRS/SÖDRA RASSPECIAL I RÖSTÅNGA 2019

<p>BIR OCH BIM<br />
SE UCH SE VCH Ridgebow's Yakira Of Arif och SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa</p>

BIR OCH BIM
SE UCH SE VCH Ridgebow's Yakira Of Arif och SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa

Fotograf: Nicolai Rustner
<p>BIR OCH BIM VALP<br />
Emoyeni's Love On Repeat och Ave Caesar In Harmony With Love</p>

BIR OCH BIM VALP
Emoyeni's Love On Repeat och Ave Caesar In Harmony With Love

Fotograf: Nicolai Rustner
<p>BIR OCH BIM VETERAN<br />
DK VV-18 Djungelkattens Mychoice From Zelda och Ulon-Hills Leo The First A'Savon</p>

BIR OCH BIM VETERAN
DK VV-18 Djungelkattens Mychoice From Zelda och Ulon-Hills Leo The First A'Savon

Fotograf: Nicolai Rustner
<p>Mönstring BIR<br />
Evergraces Kandy Crush Stella</p>

Mönstring BIR
Evergraces Kandy Crush Stella

Fotograf: Nicolai Rustner
<p>Bruk/jakt Hane<br />
SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa</p>

Bruk/jakt Hane
SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa

Fotograf: Nicolai Rustner
<p>Bruk/jakt Tik<br />
Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy</p>

Bruk/jakt Tik
Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy

Fotograf: Nicolai Rustner
<p>Junior Hane<br />
Makao Line Mit Magnum</p>

Junior Hane
Makao Line Mit Magnum

Fotograf: Nicolai Rustner
Artikeldatum: 2019-09-21

Lördagen den 21 september hade SRRS Södra sitt rasspecial på Gästgivargården i Röstånga och lördagen bjöd på ett fantastiskt väder där det var 107 hundar anmälda till de olika klasserna, Sören Holmgaard dömde mönstring och valpklasserna och Dennis Boyd från Irland dömde de officiella klasserna. Till sin hjälp hade de ständige ringsekreteraren Bea Hultfeldt såg till att alla var på plats när klasserna började och hennes kollega Agneta Johansson skrev med stadig hand så att pennan glödde. Dagen började kl.09:00 och efter en lång och intensiv dag var samtliga klasser klara kl.18:00 vi hade besökare från både när och fjärran och som vanligt var där en glad och trevlig stämning runt ringen från både besökare och utställare. SRRS Södra vill rikta ett extra stort tack till Helena Färlevik och Röstånga gästgivargård för att vi fick vara på denna underbara plats i år igen och till alla andra som sponsrade och hjälpte till under dagen.

Resultat rasspecialen 2019

Mönstring BIR Evergraces Kandy Crush Stella

Valp 4-6 Hane 1. Maendeleo Hero By Casso

Valp 6-9 Hane 1. Ave Caesar In Harmony With Love 2. Ridgebow's Creeping Phlox 3. Ridgebow's Cracker Jack

Valp 4-6 Tik 1. Emoyeni's Love On Repeat 2. Powerofgrace Beloved Lyla By Fauzi

Valp 6-9 Tik 1. Mohaget's Meridius Moira 2. Ridgebow's Carolina Allspice 3. Ave Caesar Stars And Harmony 4. Ave Caesar Ever Graced Harmony

BIR OCH BIM VALP Emoyeni's Love On Repeat och Ave Caesar In Harmony With Love

Junior Hane 1. Makao Line Mit Magnum 2. Arc Seelmah C'Est La Vie Caltex 3. Vackra Vilda Tendai 4. Vackra Vilda Zen

Unghund Hane 1. Rubicon Red Golden Buddha 2. Billinge Gårds Nawaazish Ya Farey

Bruk/jakt Hane 1. SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa 2. Vackra Vilda Keep Cool Kenickie 3. Ulon-Hills Leo The v I Faro

Öppenklass hane 1. Evergraces Kandy Crush Boss 2. Kastor 3. Hayawani Shaba Ukumkani 4. Ridgebow's Alpha Tauri

Champion Hane 1. C.I.B. SE UCH FI UCH EE CH LD STARTKLASS LT CH LV CH SE VCH Anzantras The Fifth Dimension 2. C.I.B. NORD UCH EE CH HR CH SE UCH SE VCH SL CH Ave Caesar Drive I Am Your To Keep 3. DK UCH LV CH NORD UCH Roseridge Royal Roc 4. DK UCH SE UCH Ridgebow's Aiax Divino

Veteran Hane 1. Ulon-Hills Leo The First A'Savon

BÄSTA HANE 1. SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa 2. Vackra Vilda Keep Cool Kenickie 3. C.I.B. SE UCH FI UCH EE CH LD STARTKLASS LT CH LV CH SE VCH Anzantras The Fifth Dimension 4. Ulon-Hills Leo The First A'Savon

Junior Tik 1. Vackra Vilda Maya Devi 2. Hayawani Chilla Amani 3. Arc Seelmah C'Est La Vie Chloe 4. Makao Line Miss Elsa To Billingegar

Unghund Tik 1. SE JV-19 Ridgerules Rv Next Move 2. Hayawani Cheena Amani 3. Ze Zavannens Blond Bitch Beer 4. NO JV-18 Royalty Rocks Noble Vicci

Bruk/jakt Tik 1. Vackra Vilda Flashyflirting Frenchy 2. SE VCH Redworking Ridge Faeyza

Öppenklass Tikar 1. DK JV-18 NORD JV-18 SE VCH African Hunter's Eyes On Red Rumi 2. Ridgerules Ever Graced By Karma 3. Ze Zavannens Malika Wa Wapiganaji 4. Stenänga Julia Roberts By Tutu

Champion tikar 1. SE UCH SE VCH Ridgebow's Yakira Of Arif 2. DK UCH SE UCH Billinge Gårds Ladonna Ya Gilgamesh 3. DK UCH EE CH NO VCH SE UCH SE VCH Redworking Ridge Faizah 4. SE UCH Ridgerules Humble Heiress

Veteran Tikar 1. DK VV-18 Djungelkattens Mychoice From Zelda 2. SE UCH Evergraces Reliable Radya 3. NORD UCH Hayawani Sihiri Fukuzana 4. RLD F RLD N SE VCH Sabaku Inus Akane

BÄSTA TIK 1. SE UCH SE VCH Ridgebow's Yakira Of Arif 2. DK VV-18 Djungelkattens Mychoice From Zelda 3. SE JV-19 Ridgerules Rv Next Move 4. DK UCH SE UCH Billinge Gårds Ladonna Ya Gilgamesh

BIR OCH BIM VETERAN DK VV-18 Djungelkattens Mychoice From Zelda och Ulon-Hills Leo The First A'Savon

BIR OCH BIM SE UCH SE VCH Ridgebow's Yakira Of Arif och SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa

Specialklasserna

Bästa huvud SE VCH Sabaku Inus King Arthur af Nessa

Bästa levernos NO JV-18 Royalty Rocks Noble Vicci

Bästa ridge C.I.B. SE UCH FI UCH EE CH LD STARTKLASS LT CH LV CH SE VCH Anzantras The Fifth Dimension

Bästa rörelse NORD JV-18 NORD V-18 SE JV-18 Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor