BISS-16

<p>BISS-16 HAGMO'S HOT JAZURI och BIM NORD JV-15 ULON-HILLS LEO THE I I I CARLOS</p>

BISS-16 HAGMO'S HOT JAZURI och BIM NORD JV-15 ULON-HILLS LEO THE I I I CARLOS

Fotograf: Anders Cronhäll
Artikeldatum: 2016-08-29

Arrangör: SRRS/Östra i samarbete med SRRS/C
Datum: 26-28 augusti 2016
Plats: Almare Stäket i Kungsängen

Helgen den 26-28:e augusti ägde BISS-16 rum vid Almare-Stäkets Herrgård i Kungsängen utanför Stockholm.
Hela evenemanget startade med lydnadstävlings på fredagen, fortsatte med utställning för mönstring, valpar samt hanar på lördagen och rundades av med utställning för tikar på söndagen. På söndagseftermiddagen utsågs också BISS-16 - HAGMO'S HOT JAZURI!
Nedan följer resultatlistor för helgen.

Lydnadstävling (2016-08-26):
Klass I
1: Labbret's Rio Grande (Labrador)
2: Cruella De Ville Du Tchibo D'ebÉne (Briard)
3: Taspitir's Quuule Qurt (Papillion)
4: Ulon-Hills Leo The First A'savon (Rhodesian Ridgeback)

Klass II
1: Oliwhistart Chaplin's Dark Angel (Tax)
2: Beta-Chanel (Papillion)
3: Anzantras Fenja Nanisdotter (Rhodesian Ridgeback)
4: Engsboda Always On My Mind (Flat-coated Retriever)

Klass III:
1: Engsboda Sweet As Sugar (Flat-coated Retriever)
2: Engsboda Sugar Daddy (Flat-coated Retriever)

Utställning (2016-08-27--28)
Mönstringsklass, hanar (antal: 0)

Mönstringsklass, tikar (antal: 2)
1: HAGMO'S HOT JILANI (BIR-Mönstring)
2: VICTORY GROVE CHAMONIX

Valpklass 4-6 mån, hanar (antal: 2)
1: HAYAWANI THAVABU AZIMA (hp)
2: ANZANTRAS GREAT GHANDI

Valpklass 6-9 mån, hanar (antal: 3)
1: OPPIGÅRDEN'S FIMBUL (hp, BIR-valp)
2: OPPIGÅRDEN'S BORE (hp)
3: HUNTING PRIDES LIUWA LETEA ASILI (hp)

Valpklass 4-6 mån, tikar (antal: 6)
1: ANZANTRAS JEANNE DARC (hp)
2: HAYAWANI TEMBA AZIMA (hp)
3: SABAKU INUS IRIS OF MASAI (hp)
4: ANZANTRAS ROSA PARKS (hp)

Valpklass 6-9 mån, tikar (antal: 2)
1: TINOTENDA FIRST BORN DRAMA QUEEN (hp)
2: OPPIGÅRDEN'S GLACIÄR

Juniorklass, hanar (antal: 5)
1: KADAMO ALWAYS AIMING HIGH (ck)
2: ROYALTY ROCKS LORD BAXTER (ck)
3: KADAMO I AM HIGH QUALITY
4: RIDGERULES RV ACE MY GRACE

Unghundsklass, hanar (antal: 2)
1: MURUMBIS FEARLESS FANTOM (ck)
2: KADAMO NOTHING BUT GOLD

Bruks-/jaktklass, hanar (antal: 5)
1: RLD N SE VCH KADAMO FIRE AND ICE (ck)
2: RLD A RLD F RLD N EVERGRACES RELIABLE RUDO
3: MIRATHIS DREAMCATCHER
4: SABAKU INUS TÚRIN OF MEUS MILO

Öppenklass, hanar (antal: 14)
1: RLD N SE VCH AKIZURI TITI BASHIRI (ck)
2: ANZANTRAS YMER NANSISON (ck)
3: ULON-HILLS LEO THE FIRST ANGELO (ck)
4: NORD V-15 SE JV-15 THAT'S OBVIOUS ABSOLUT THE BLESSED (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
FI JV-15 SE VCH ANZANTRAS GRIM NANSISON
EVERGRACES LEAGUE OF LEGENDS LUCIAN
EVERGRACES LEAGUE OF LEGENDS OLAF
SE VCH SABAKU INUS CHIKAKO OF SHERIFF
ULON-HILLS LEO THE FIRST A'SAVON
SE JV-14 ZAMBEZI'S EMERGENCY ESPRITE

Championklass, hanar (antal: 14)
1: NORD JV-15 ULON-HILLS LEO THE I I I CARLOS (ck)
2: EE CH LV CH SE UCH SE VCH ANZANTRAS THE FIFTH DIMENSION (ck)
3: DK UCH DK V-15 NO UCH NORD UCH SE UCH SE VCH ANZANTRAS VAN MORRISON (ck)
4: EE CH FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH DJUNGELKATTENS K-NINERIDGED KLEVER (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
SE UCH SE VCH ANZANTRAS ZIGGY STARDUST
C.I.B NORD UCH DK UCH EE CH FI UCH FI V-15 FR CH LT CH LV CH NO UCH SE UCH SE V-13 ELANGENI BRAVEHEARTRULES
KADAMO JOHNNY WALKER
DK UCH EE CH FI UCH NORD UCH SE JV-12 SE UCH KADAMO ROB ROY
RLD F RLD N SE UCH MIRATHIS SIMPLY RED
FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH MOHAGET'S MISTER MASAI
FI UCH SE UCH RIDGERULES BRAVE ENOUGH TO TELL
DK UCH FI UCH NORD JV-14 NORD UCH SE UCH SE VCH RIDGERULES IFA MY TREASURE (ck)
RLD A RLD F RLD M RLD N SE VCH ROSERIDGE RECORD (ck)
FI UCH SE UCH SE VCH ULTRA ASLANS YOU ROCK MY WORLD

Veteranklass, hanar (antal: 3)
FI UCH LPI SE UCH SE VCH SE VV-14 AFRICAN HUNTER'S AMAZING BASKERVILL (BIR-Veteran)
REX VENTORS OAKLEY
SE UCH SE VCH ZAXXON'S DELIGHTFUL DANTE

Bästa hanhundsklass (antal: 14)
1: NORD JV-15 ULON-HILLS LEO THE I I I CARLOS
2: EE CH LV CH SE UCH SE VCH ANZANTRAS THE FIFTH DIMENSION
3: DK UCH DK V-15 NO UCH NORD UCH SE UCH SE VCH ANZANTRAS VAN MORRISON
4: EE CH FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH DJUNGELKATTENS K-NINERIDGED KLEVER
5: DK UCH FI UCH NORD JV-14 NORD UCH SE UCH SE VCH RIDGERULES IFA MY TREASURE
6: RLD N SE VCH AKIZURI TITI BASHIRI
7: ANZANTRAS YMER NANSISON
8: ULON-HILLS LEO THE FIRST ANGELO
9: KADAMO ALWAYS AIMING HIGH
10: ROYALTY ROCKS LORD BAXTER

Juniorklass, tikar (antal: 5)
1: RIDGERULES HUMBLE HEIRESS (ck)
2: MANKOYA'S KEEN KATE BY GAMBO (ck)
3: DJUNGELKATTENS TIERIDGED TIMJAN (ck)
4: DJUNGELKATTENS TIERIDGED TOSCANA

Unghundsklass, tikar (antal: 1)
1: MANKOYA'S KEEN KLEO BY GAMBO (ck)

Bruks-/jaktklass, tikar (antal: 5)
1: RLD F RLD N SE VCH SABAKU INUS AKANE (ck)
2: MOHAGET'S ME'MONIKA MICHELL (ck)
3: CROWNRIDGE'S BRILLIANT BLIXA
4: SE VCH SABAKU INUS VARDA OF MEUS MILO

Öppenklass, tikar (antal: 18)
1: EXCELLENT NIKKI OF PERLA AFRIKY (ck)
2: THAT'S OBVIOUS ABSOLUT LADY IN RED (ck)
3: SE VCH FRAU VINTRA ROCKS AJUMPAA NISHAMBA (ck)
4: OPPIGÅRDEN'S SMILLA SMÖRBLOMMA (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
MOHAGET'S MERCY MEGAN
ROSERIDGE ROYALTY
SABAKU INUS CHIE OF SHERIFF
SE VCH SABAKU INUS NESSA OF MEUS MILO

Championklass, tikar (antal: 9)
1: HAGMO'S HOT JAZURI (ck)
2: SE UCH SE VCH RIDGERULES DIXIE CHICK STORY TELLER (ck)
3: MOHAGET'S MISS MELODY (ck)
4: C.I.B. DK UCH EUW-15 NORD UCH NORD V-15 SE UCH EMOYENI'S DOT TITIYO (ck)
Oplacerade med excellent (i bokstavsordning)
RIDGEBOW'S YOU ARE YUNA OF ARIF
DK UCH SE UCH EMOYENI'S DOT TINOTENDA (ck)
DK UCH FI UCH LT CH SE UCH SE V-15 RIDGERULES TELL HERA YOU LOVE HER (ck)

Veteranklass, tikar (antal: 1)
1: SE VCH ROSERIDGE RUSTICANA

Bästa tikklass (antal: 16)
1: HAGMO'S HOT JAZURI
2: SE UCH SE VCH RIDGERULES DIXIE CHICK STORY TELLER
3: RIDGERULES HUMBLE HEIRESS
4: MOHAGET'S MISS MELODY
5: C.I.B. DK UCH EUW-15 NORD UCH NORD V-15 SE UCH EMOYENI'S DOT TITIYO
6: DK UCH FI UCH LT CH SE UCH SE V-15 RIDGERULES TELL HERA YOU LOVE HER
7: EXCELLENT NIKKI OF PERLA AFRIKY
8: MOHAGET'S ME'MONIKA MICHELL
9: OPPIGÅRDEN'S SMILLA SMÖRBLOMMA
10: DK UCH SE UCH EMOYENI'S DOT TINOTENDA

Avelsklass (antal: 0)

Uppfödarklass (antal: 1)
1: Ridgerules (hp)

Specialklasser, hanar
Bästa huvud: EE CH FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH DJUNGELKATTENS K-NINERIDGED KLEVER
Bästa ridge: NORD V-15 SE JV-15 THAT'S OBVIOUS ABSOLUT THE BLESSED
Bästa levernos: EE CH FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH DJUNGELKATTENS K-NINERIDGED KLEVER
Bästa rörelser: C.I.B NORD UCH DK UCH EE CH FI UCH FI V-15 FR CH LT CH LV CH NO UCH SE UCH SE V-13 ELANGENI BRAVEHEARTRULES

Specialklasser, tikar
Bästa huvud: SE VCH FRAU VINTRA ROCKS AJUMPAA NISHAMBA
Bästa ridge: RLD F RLD N SE VCH SABAKU INUS AKANE
Bästa levernos: RLD F RLD N SE VCH SABAKU INUS AKANE
Bästa rörelser: HAGMO'S HOT JAZURI

Stort tack till alla som hjälpt till för att få allt att fungera under helgen, och självklart till våra sponsorer:
BritCare
Agria
ChilliDesign
Hornstull Hund&Katt
Taylors and Jones
Tinotenda Design
Showdog.se
Lillan

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor