Utställning i Askersund 2016

<p>BIR: DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco<br />
BIM: NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold</p>

BIR: DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco
BIM: NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold

Fotograf: Malin Dybeck
<p>BIR Valp: Ystanån's Faithful Freddie<br />
BIM Valp: Lion Queen Sparkling Rose</p>

BIR Valp: Ystanån's Faithful Freddie
BIM Valp: Lion Queen Sparkling Rose

Fotograf: Malin Dybeck
<p>BIR Veteran: SE UCH Emoyeni’s Ice Age Abidemi (CK) &amp; BIM Veteran:DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK)</p>

BIR Veteran: SE UCH Emoyeni’s Ice Age Abidemi (CK) & BIM Veteran:DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Valpklass 6-9 mån hanar: Ystanån's Faithful Freddie (HP, BIR Valp)</p>

Valpklass 6-9 mån hanar: Ystanån's Faithful Freddie (HP, BIR Valp)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Valpklass 4-6 mån tikar: Lion Queen Sparkling Rose (HP)</p>

Valpklass 4-6 mån tikar: Lion Queen Sparkling Rose (HP)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Valpklass 6-9 mån tikar: Royalty Rocks Lady Frances (HP)</p>

Valpklass 6-9 mån tikar: Royalty Rocks Lady Frances (HP)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Juniorklass hanar: Kadamo I Am High Quality</p>

Juniorklass hanar: Kadamo I Am High Quality

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Unghundsklass hanar: Hayawani Shaba Ukumkani (CK)</p>

Unghundsklass hanar: Hayawani Shaba Ukumkani (CK)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bruks-/jaktklass hanar: Roseridge Royal Rock (CK)</p>

Bruks-/jaktklass hanar: Roseridge Royal Rock (CK)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Öppenklass hanar: Ridgebow’s Yeager Of Arif (CK, BHKL2, CERT)</p>

Öppenklass hanar: Ridgebow’s Yeager Of Arif (CK, BHKL2, CERT)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Championklass hanar: DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco (CK, BHKL1, BIR)</p>

Championklass hanar: DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco (CK, BHKL1, BIR)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Veteranklass hanar: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK, BIM Veteran)</p>

Veteranklass hanar: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK, BIM Veteran)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Juniorklass tikar: Mankoya’s Keen Kate By Gambo (CK)</p>

Juniorklass tikar: Mankoya’s Keen Kate By Gambo (CK)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Unghundsklass tikar: NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold (CK, BTKL1, BIM)</p>

Unghundsklass tikar: NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold (CK, BTKL1, BIM)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bruks-/jaktklass tikar: Utblickens Underbara Andromeda</p>

Bruks-/jaktklass tikar: Utblickens Underbara Andromeda

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Öppenklass tikar: Tusani Sunchine Minarbi (CK, BTKL4, R-CERT)</p>

Öppenklass tikar: Tusani Sunchine Minarbi (CK, BTKL4, R-CERT)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Championklass tikar: NO UCH SE JV-14 SE UCH Mankoya’s Jolly Julia (CK, BTKL2)</p>

Championklass tikar: NO UCH SE JV-14 SE UCH Mankoya’s Jolly Julia (CK, BTKL2)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Veteranklass tikar: SE UCH Emoyeni’s Ice Age Abidemi (CK, BIR Veteran)</p>

Veteranklass tikar: SE UCH Emoyeni’s Ice Age Abidemi (CK, BIR Veteran)

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bästa uppfödargrupp: Ridgebow’s</p>

Bästa uppfödargrupp: Ridgebow’s

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bästa huvud: Tusani Sunhine Minarbi</p>

Bästa huvud: Tusani Sunhine Minarbi

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bästa levernos: Evergrace Reliable Radya</p>

Bästa levernos: Evergrace Reliable Radya

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bästa ridge: EE CH LC CH SE UCH SE VCH Anzantras The FIfth Dimension</p>

Bästa ridge: EE CH LC CH SE UCH SE VCH Anzantras The FIfth Dimension

Fotograf: Malin Dybeck
<p>Bästa rörelser: NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco</p>

Bästa rörelser: NORD UCH SE UCH DK UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco

Fotograf: Malin Dybeck
Artikeldatum: 2016-08-14

Arrangör: SRRS Västra
Datum: 13 augusti 2016
Plats: Askersunds IP, Askersund

BIR: DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco
BIM: NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold
BIR Valp: Ystanån's Faithful Freddie
BIM Valp: Lion Queen Sparkling Rose
BIR Veteran: SE UCH Emoyeni’s Ice Age Abidemi (CK)
BIM Veteran: DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK)

Exteriörbedömning
Domare:
Eva Jönsson, Sverige

Valpklass 6-9 mån hanar (Antal: 4)
1. Ystanå´s Faithful Freddie (HP, BIR Valp)
2. Roylaty Rocks Lord Quaid (HP)
3. Roylaty Rocks Lord Baxter (HP)
4. Tinotenda First Born Rock on

Valpklass 4-6 mån tikar (Antal: 3)
1. Lion Queen Sparkling Rose (HP)
2. Lion Queen Lux Royale
3. Sabaku Inus Selene of Masai

Valpklass 6-9 mån tikar (Antal: 3)
1. Royalty Rocks Lady Frances (HP)
2. Tinotenda First Born With Love
3. Wenzake Aussie Rules Estelle

Juniorklass hanar (Antal: 4)
1. Kadamo I Am High Quality
2. Kadamo Always Aiming High
3. Mohaget’s M’ayaba Morpehus
4. Mankoya’s Keen Karo By Gambo

Unghundsklass hanar (Antal: 4)
1. Hayawani Shaba Ukumkani
2. Kadamo Nothing But Gold
3. Mankaoya’s Keen Kito By Gambo
4. Stardust’s Jar Of Heart’s Jamir

Bruks-/jaktklass hanar (Antal: 3)
1. Roseridge Royal Rock (CK)
2. RLD N SE VCH Kadamo Fire And Ice

Öppenklass hanar (Antal: 9)
1. Ridgebow’s Yeager Of Aurif (CK)
2. NORD JV-15 Ulon-Hills Leo The III Carlos (CK)
3. FI JV-15 SE VCH Anzantras Grim Nanision
4. Mohaget’s Mercy Maverick

Championklass hanar (Antal: 7)
1. DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco (CK)
2. FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH Mohaget’s Mister Masai (CK)
3. EE CH LV CH SE UCH SE VCH Anzantras The Fifth Dimension
4. DK UCH DK V-15 NO UCH NORD UCH SE UCH SE VCH Anzantras Van Morrison

Veteranklass hanar (Antal: 2)
1. DK UCH SE UCH Ridgebow’s Rollick Raz Of Navy (CK, BIM Veteran)
2. SE UCH SE VCH Zaxxon’x Delightful Dante

Bästa hanhundsklass (Antal: 6)
1. DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow’s Utah Of Wasco
2. Ridgebow’s Yeager Of Aurif (Cert)
3. NORD JV-15 Ulon-Hills Leo The III Carlos
4. FI UCH NORD UCH SE UCH SE VCH Mohaget’s Mister Masai

Juniorklass tikar (Antal: 5)
1. Mankoya’s Keen Kate By Gambo (CK)
2. Mohaget’s Mayaba Mystique
3. Evergrace Kingdom Hearts Selphie
4. Roseridge Radiant Rhoda

Unghundsklass tikar (Antal: 4)
1. NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold (CK)
2. Wenzake Love Joy Diva
3. SE VCH Sabaku Inus Nessa Of Meus Milo
4. Mankoya’s Keen Kleo By Gambo

Bruks-/jaktklass tikar (Antal: 2)
1. Utblickens Underbara Andromeda
2. SE VCH Moahet’s Mercy Money

Öppenklass tikar (Antal: 9)
1. Tusani Sunchine Minarbi (CK)
2. Ridgebow’s You Are Yuna Of Arif (CK)
3. Evergraces Reliable Radya
4. Mankoya’s Incredible Indra By Gambo

Championklass tikar (Antal: 6)
1. NO UCH SE JV-14 SE UCH Mankoya’s Jolly Julia (CK)
2. C.I.B DK UCH EUW-15 NORD UCH NORD V-15 SE UCH Emoyeni’s Dot Titiyo (CK)
3. SE UCH Hagamo’s Hot Jazuri (CK)
4. C.I.B FI UCH FI V-11 NORD UCH NORD V-11 SE V-11 Ridgebow’s Scilla Of Thanzi

Veteranklass tikar (Antal: 8)
1. SE UCH Emoyeni’s Ice Age Abidemi (CK, BIR Veteran)
2. Emoyeni’s Ice Age Abeni
3. C.I.B Nord UCH EE CH LPI NORD UCH RLD F RLD N RLD N&F SE VCH SE VV-14 Hamnuddens Fischer
4. Oppigården’s Antares

Bästa tikklass (Antal: 7)
1. NO JV-15 SE VCH Kadamo I’m In It For The Gold (Cert)
2. NO UCH SE JV-14 SE UCH Mankoya’s Jolly Julia
3. C.I.B DK UCH EUW-15 NORD UCH NORD V-15 SE UCH Emoyeni’s Dot Titiyo
4. Tusani Sunchine Minarbi (R-Cert)

Bästa uppfödargrupp (Antal: 3)
1. Ridgebow’s
2. Kadamo
3. Emoyeni’s

Exteriörbedömning, specialklasser
Domare:
Eva, Sverige

Bästa huvud
1. Tusani Sunhine Minarbi

Bästa levernos
1. Evergrace Reliable Radya

Bästa ridge
1. EE CH LC CH SE UCH SE VCH Anzantras The FIfth Dimension

Bästa rörelser
1. DK UCH NORD UCH SE UCH NO UCH Ridgebow's Utah Of Wasco

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor