Resultat SRRS/Västras rasspecial 2019

<p>BIR: Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta och BIM: Ystanån's Dream Of Dahlia</p>

BIR: Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta och BIM: Ystanån's Dream Of Dahlia

Fotograf: Titti Jansson
<p>BIR valp: Waytogo Finest Grey Back To U'z  BIM valp:  Mohaget's Meridius Maximus</p>

BIR valp: Waytogo Finest Grey Back To U'z BIM valp: Mohaget's Meridius Maximus

Fotograf: Titti Jansson
<p>BIR veteran Evergraces Reliable Radya och BIM veteran Ulon-Hills Leo The First A'Savon</p>

BIR veteran Evergraces Reliable Radya och BIM veteran Ulon-Hills Leo The First A'Savon

Fotograf: Titti Jansson
<p>BIR Mönstring Damisi's Farida och BIM Mönstring Kadamo Let It Be</p>

BIR Mönstring Damisi's Farida och BIM Mönstring Kadamo Let It Be

Fotograf: Titti Jansson
<p>Valpklass tik 6-9 mån, Ave Caesar Ever Graced Harmony (HP)</p>

Valpklass tik 6-9 mån, Ave Caesar Ever Graced Harmony (HP)

Fotograf: Titti Jansson
<p>Juniorklass hane Ave Caesar Fabulous Fortune (CK)</p>

Juniorklass hane Ave Caesar Fabulous Fortune (CK)

Fotograf: Titti Jansson
<p>Bruks/jaktklass hane Sabaku Inus King Arthur af Nessa (CK)</p>

Bruks/jaktklass hane Sabaku Inus King Arthur af Nessa (CK)

Fotograf: Titti Jansson
<p>Öppenklass hane Ridgebow's Alpha Tauri</p>

Öppenklass hane Ridgebow's Alpha Tauri

Fotograf: Titti Jansson
<p>Championklass hane Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (CK)</p>

Championklass hane Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (CK)

Fotograf: Titti Jansson
<p>Juniorklass tik The Lionforce's Yaminah Of Melody</p>

Juniorklass tik The Lionforce's Yaminah Of Melody

Fotograf: Titti Jansson
<p>Unghundsklass tik Ridgerules Ever Graced By Karma</p>

Unghundsklass tik Ridgerules Ever Graced By Karma

Fotograf: Titti Jansson
<p>Bruks/jaktklass tik Im-A-Survivor</p>

Bruks/jaktklass tik Im-A-Survivor

Fotograf: Titti Jansson
<p>Öppenklass tik Stardust's Keeper Of Spirit Kelza</p>

Öppenklass tik Stardust's Keeper Of Spirit Kelza

Fotograf: Titti Jansson
<p>Bästa huvud: Ystanån's Dream Of Dahlia</p>

Bästa huvud: Ystanån's Dream Of Dahlia

Fotograf: Titti Jansson
<p>Bästa ridge: Ave Caesar Fabulous Fortune</p>

Bästa ridge: Ave Caesar Fabulous Fortune

Fotograf: Titti Jansson
<p>Bästa levernos: Ave Caesar Drive I Am Your To Keep</p>

Bästa levernos: Ave Caesar Drive I Am Your To Keep

Fotograf: Titti Jansson
<p>Bästa rörelse: Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta</p>

Bästa rörelse: Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta

Fotograf: Titti Jansson
Artikeldatum: 2019-08-11

SRRS/Västra vill tacka alla deltagare för årets rasspecial i Askersund. Trots ett regnigt väder var det många glada och duktiga fyrbenta och tvåbenta som var med under dagen!

BIR: Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta (CK)
BIM: Ystanån's Dream Of Dahlia(CK)

BIR VALP: Waytogo Finest Grey Back To U'z (HP)
BIM VALP: Mohaget's Meridius Maximus (HP)

BIR VETERAN: Evergraces Reliable Radya(CK)
BIM VETERAN: Ulon-Hills Leo The First A'Savon (CK)

BIR MÖNSTRING: Damisi's Farida (HP)
BIM MÖNSTRING: Kadamo Let It Be (HP)

VALPKLASS 4-6 MÅN HANAR
1. Mohaget's Meridius Maximus (HP)

VALPKLASS 4-6 MÅN TIKAR
1. Waytogo Finest Grey Back To U'z (HP)
2. Mohaget's Meridius Moira
3. Ridgebow's Charisma Rose

VALPKLASS 6-9 MÅN
1. Ave Caesar Ever Graced Harmony (HP)
2. Hagmo's Humble Leia

JUNIORKLASS HANAR
1. Ave Caesar Fabulous Fortune (CK)
2. Vackra Vilda Rinzai (CK)
3. Ave Caesar Great Galaxy
4. Damisi's Faraji

UNGHUNDSKLASS HANAR
1. Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta (CK) (BIR)

BRUKS / JAKTKLASS HANAR
1. Sabaku Inus King Arthur af Nessa (CK)
2. Emoyeni's Dot Timbuktu
3. Ulon-Hills Leo The v I Faro

ÖPPEN KLASS HANAR
1. Ridgebow's Alpha Tauri
2. Grythyttevikens Ceasar
3. Powerofgrace Awesome Bentley Speed

CHAMPIONKLASS HANAR
1. Ave Caesar Drive I Am Your To Keep (CK)
2. Ulon-Hills Leo The III Carlos (CK)
3. Anzantras The Fifth Dimension
4. Roseridge Royal Rock

VETERANKLASS HANE
1. Ulon-Hills Leo The First A'Savon (CK) (BIM)

BÄSTA HANHUNDSKLASS
1. Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta (Cert)
2. Ave Caesar Fabulous Fortune (R-Cert)
3. Ave Caesar Drive I Am Your To Keep
4. Ulon-Hills Leo The III Carlos

JUNIORKLASS TIKAR
1. The Lionforce's Yaminah Of Melody (CK)
2. Hayawani Chilla Amani (CK)
3. Saimon's Praide Spring Symphony
4. Damisi's Fauzlya

UNGHUNDSKLASS TIKAR
1. Ridgerules Ever Graced By Karma (CK)

BRUKS / JAKTKLASS TIKAR
1. Im-A-Survivor (CK)

ÖPPEN KLASS TIKAR
1. Stardust's Keeper Of Spirit Kelza (CK)
2. Grythyttevikens Cayenne

CHAMPIONKLASS TIKAR
1. Ystanån's Dream Of Dahlia (CK) (BIM)
2. Ridgebow's X'Ellent Xola Of Ngumo (CK)
3. Elangeni Friends In Hi Places (CK)
4. Hagmo's Hot Jazuri

VETERANKLASS TIKAR
1. Evergraces Reliable Radya (CK) (BIR)

BÄSTA TIKKLASS
1. Ystanån's Dream Of Dahlia
2. Ridgebow's X'Ellent Xola Of Ngumo
3. Elangeni Friends In Hi Places
4. The Lionforce's Yaminah Of Melody (Cert)

SPECIALKLASSER
HUVUD: Ystanån's Dream Of Dahlia
RIDGE: Ave Caesar Fabulous Fortune
LEVERNOS: Ave Caesar Drive I Am Your To Keep
RÖRELSER: Skallbjörnens Goliat Lejonhjärta

Svenska Kennelklubben

Agria Djurförsäkringar  Brit Care
Sponsor